Повик за млади поети за учество на „Отскочна даска“ – предвесник на СПФ

04.08.2022 12:29
Повик за млади поети за учество на „Отскочна даска“ – предвесник на СПФ

Во пресрет на Скопскиот поетски фестивал (СПФ) што годинава по втор пат ќе се одржи од 29 август до 1 септември во Младинскиот културен центар, организаторите најавуваат и натпреварувачки настан во поетско читање.

„Отскочна даска“ е поетско читање што ќе ги собере сите млади, надежни, познати или помалку познати поети и поетеси од домашната книжевна сцена, се наведува во најавата за настанот.

Како предвесник на претстојниот Скопски поетски фестивал, настанот со натпреварувачки карактер е наменет за поети и поетеси на возраст од 16 до 25 години.

Организаторите соопштуваат дека победникот ќе се претстави на отворањето на фестивалот.

„Ние ќе ги избереме учесниците, а тие ќе си го одберат победникот што ќе отскокне до отворањето на второто издание на СПФ, на 30 септември во Младинскиот културен центар ‒ Скопје, и ќе чита заедно со другите учесници на фестивалот“, велат од таму.

Сите заинтересирани што го исполнуваат критериумот за возраст, најдоцна до 10 август треба да испратат две нивни песни на е-адресата:contact@spf.mk.

Во најавата пишува дека имињата на одбраните натпреварувачи ќе бидат објавени на официјалните Фејсбук и Инстаграм страници на фестивалот, а читањето ќе се одржи во кафе книжарницата „Буква“ на 29 август, со почеток од 20 часот.

Фестивалот е во поддршка од Град Скопје, кафе-книжарница „Буква“ и Младинскиот културен центар-Скопје.

ОкоБоли главаВицФото