Забрането за кучиња

14.10.22 11:02

Cat Art Show е насловот на изложбата која вклучува 70 дела во кои уметниците ги користат мачките како инспирација за нивните дела.

Изложбата е составена од скулптури, слики, колажи и различни други дела од уметници од 16 земји, и е дело на Сузан Михалс, кустос и новинарка која во 2019 ја напиша и книгата „Мачки. Фотографии 1942-2018 година“, собирајќи стотици фотографии од фотографот Валтер Чандоха.

Александра Дилон

Ванеса Стокард

Ендре Пеновац

Ана Соколова

Лавар Манро

Анџела Лизон

Мајкл Кејнс

Лола Дупре

Холи Френ

Извор: Colossal

Слични содржини

Култура / Уметност / Око
Фотографија / Уметност / Око

ОкоБоли главаВицФото