Духот на природата низ скулптурите на Дебра Берние

23.12.22 10:27

Дебра Берние е извонредна уметница од Викторија, Канада. Таа во изработката на своите скулптури користи природни материјали, како што се дрво, глина и школки за да создаде скулптури кои делуваат хипнотизирачки поради деликатната изработка и уникатниот изглед. Овие комплексни парчиња уметност ги претставуваат, како што вели уметницата, "духовите на природата како луѓе кои се спојуваваат со природниот материјал.

Скулпторката наоѓа инспирација за своите дела во најсветите нешта на светот - децата, животните, природата, изразувајќи ја "светата поврзаност која сите ја делиме со природата."Извор: Street Art Utopia

Слични содржини

Наука / Уметност / Око
Уметност / Око
Уметност / Око
Култура / Уметност / Око
Уметност / Око
Уметност / Око

ОкоБоли главаВицФото