Керамиките на Алма Бероу

11.01.23 14:22

Уметницата Алма Бероу од Лондон студирала уметност и текстил на Универзитетот Фалмут, но дури за време на првото заклучување поради ковид 19 таа одлучила да го истражи полето на керамиката.

Оттогаш, таа создава забавни и сатирични парчиња уметност од керамика, од хаотични поставки за маса и пепелници во облик на школка до чинивчиња со ф'стаци и недовршени крстозбори.

Извор: BOOOOOOOM

ОкоБоли главаВицФото