Државите претставени како жени

08.02.23 11:20

Младата уметница Алекса си поигрува со можностите на вештачката интелигенција, комбинирајќи карактеристики на различни луѓе ширум светот, за да дознае како би излгледале државите кога би биле жени.

„Сакав да ја тестирам вештачката интелигенција и да видам дали таа може да ги собере карактеристиките на различни луѓе и различни култури ширум светот, што и го направи“, вели Алекса.

„Бидејќи работам во крипто, NFT и Web3 просторот, секогаш сум во потрага по нови револуционерни технологии кои ќе го променат начинот на кој живееме. Бев фасцинирана од вештачката интелигенција кога ChatGPT излезе во јавност, бев воодушевена кога дознав дека можеме да ја користиме вештачка интелигенција за создавање уметност“, додаде Алекса, која во вештачката интелигенција гледа неискористен потенцијал за уметноста .

„Не би била изненадена доколку следната генерација на инфлуенсери и креатори на содржини се уметници кои работат со вештачка интелигенција. Замислете вештачка интелигенција која ја проучува секоја објава на Инстаграм и знае што гпоттикнува најдобар ангажман, и што луѓето сакаат да слушнат - светот се менува пред нашите очи ," изјавува уметницата чија што колекција во моментов има повеќе од 2,6 милиони прегледи.

1 Норвешка
2 Нигерија
3 Јапонија
4 Ирска
5 Украина
6 Сејшели
7 Палестина
8 Етиопија
9 Грција
10 Шпанија
11 Мексико
12 Обединетото Кралство
13 Кина
14 Швајцарија
15 Канада
16 Јамајка
17 Иран
18 Саудиска Арабија
19 Бразил
20 Франција
21 Индија
22 Австрија
23 Португалија
24 Германија
25 Ел Салвадор
26 Венецуела
27 Мароко
28 Полска
29 Нов Зеланд
30 Костарика

Извор: boredpanda.com

Слични содржини

Графички Дизајн / Технологија / Око
Графички Дизајн / Книжевност / Технологија / Око
Свет / Технологија / Око
Општество / Свет / Технологија
Технологија / Уметност / Око
Активизам / Фотографија / Свет / Уметност / Око
Технологија / Музика / Око

ОкоБоли главаВицФото