Eдна година од руската инвазија на Украина

27.02.23 11:25

Сè уште не се наѕира крајот на најголемиот конфликт на европско тло од Втората светска војна па навака. Бројот на мртви и избегани станува сè поголем, а штетата од војната изнесува стотици милијарди долари.

Бегалците од Украина пристигнаа во Пшемишл во Полска веќе на првиот ден од војната.
Извор: Profimedia / Автор: Мачеј Лучњевски/ Nurphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Првите гранати паднаа врз Киев во раните утрински часови на 24 февруари.
Извор: Profimedia / Автор: Maksym Polishchuk/sopa Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Во првите денови од војната, низ целиот свет се одржуваа антивоени протести.
Извор: Profimedia / Автор: Dw Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Антивоените протести во Санкт Петербург (Русија) не се добро прифатени од владата.
Извор: Profimedia / Автор: Ваља Егоршин / Shutterstock Editorial / Profimedia

Олена Курило (52), учителка од Чугуив во источна Украина, го преживеа првиот руски напад на 24 февруари 2022 година.
Извор: Profimedia / Автор: Арис Месинис / AFP / Profimedia

Подземната пруга во Харков е претворена во засолниште.
Извор: Profimedia / Автор: Маркус Јам/ Los Angeles Times / Уредник на Shutterstock / Profimedia

Украинската армија во Донбас.
Извор: Profimedia / Автор: Eyepress News / Shutterstock Editorial / Profimedia

Заробени руски војници во регионот Луганск
Извор: Profimedia / Автор: Анатолиј Степанов / AFP / Profimedia

Дури и Бог не ги слушна молбите на Украина дека нема да има војна
Извор: Profimedia / Автор: Даниел Леал / AFP / Profimedia

Првите жртви на војната во Украина на 24 февруари 2022 година.
Извор: Profimedia / Автор: Олексиј Чумаченко / Zuma Press/ Profimedia

Уништените градови станаа украинско секојдневие. Снимка од Харков во првите денови од војната.
Извор: Profimedia / Автор: Михајло Палинчак / Zuma Press/ Profimedia

Слепа aжена на улиците на Бахмут
Извор: Profimedia / Автор: Андриј Андриенко / Zuma Press/ Profimedia

Русите убија стотици цивили во Буча.
Извор: Profimedia / Автор: Азиз Каримов / Zuma Press/ Profimedia

Гробишта на воени возила по битката во Буча.
Извор: Profimedia / Автор: Азиз Каримов / Zuma Press/ Profimedia

Погребите на војниците станаа украинско секојдневие.
Извор: Profimedia / Автор: Рик Мејв / Zuma Press / Profimedia

Руските ракети буквално ја преполовија зградата во Бородјанка, од која беа извлечени 41 тело.
Извор: Profimedia / Автор: Сергеј Чузавков / Zuma Press/ Profimedia

Бегство од Ирпин. Штетата на украинската инфраструктура се проценува на 160 милијарди долари.
Извор: Profimedia / Автор: Каору Нг / Zuma Press/ Profimedia

Страв и тага во очите на најмладите Украинци.
Извор: Profimedia / Автор: Керол Гузи / Zuma Press/ Profimedia

Една од најкрвавите битки во Украина се случи во комплексот на фабриката за челик Азовстал во Мариупол.
Извор: Profimedia / Автор: Александар Гармаев / Tass / Profimedia

По неколкумесечни борби во Мариупол, украинските борци мораа да се предадат.
Извор: Profimedia / Автор: - / Sputnik / Profimedia

Во октомври минатата година Украинците успеаја да урнат дел од руската гордост - Мостот на Крим.
Извор: Profimedia / Автор: Epn/newscom / Newscom / Profimedia

Украинска диверзија на Кримскиот мост.
Извор: Profimedia / Автор: AFP / AFP / Profimedia

Во војната Русите го уништија најголемиот авион на светот, Украинецот Антонов.
Извор: Profimedia / Автор: Kyodo/newscom / Newscom / Profimedia

Од актер до воен господар - Володимир Зеленски, претседател на Украина
Извор: Epa/ Автор: од Претседателската прес-служба

Буквата З стана симбол на руската инвазија на Украина.
Извор: Epa/ Автор: Јуриј Кочетков

Извор: Epa/ Автор: Атеф Сафади

Спасување по гранатирање во Харков
Извор: Epa/ Автор: Олег Петрасјук

Трупови на фронтот
Извор: Epa/ Автор: Сергеј Козлов

Харков уништен
Извор: Epa/ Автор: Сергеј Козлов

Рускиот претседател Владимир Путин и министерот за одбрана Сергеј Шојгу
Извор: Epa/ Автор: Максим Шипенков

Руски бегалци во источна Украина
Извор: Epa/ Автор: Јуриј Кочетков

Родителите го транспортираат убиениот син
Извор: Epa/ Автор: Алиса Јакубович

Последици од војната - закрепнување на инвалиди во Киев
Извор: Epa/ Автор: Микола Тис

Волонтери ја реновираа куќата во регионот Чернихив, Украина
Извор: Epa/ Автор: Олег Петрасјук

Извор: https://www.tportal.hr/

ОкоБоли главаВицФото