Родовата еднаквост е богохулна, противприродна, изопачена

18.04.2023 17:15

На нашето општество молскавично му се заканува уште поопасна, попогубна и поотровна идеологија – родовата еднаквост. Оваа идеологија, односно манипулативна терминологија, е богохулна, противприродна, изопачена. Господ ги создаде машко и женско; сè друго изменето, поинакво и поразлично од божјото создание е ненормално, а со тоа и неприфатливо.

Митрополит Преспанско-пелагониски Петар во велигденско послание; 16.04.23.

 

ОкоБоли главаВицФото