„Вселенско стакло"

11.08.23 12:48

Јапонскиот уметник за стакло Сатоши Томизу извајал мали стаклени сфери кои изгледаат како да содржат цели соларни системи и галаксии. Планетите направени од опал, парчиња вистинско злато и траги од обоено стакло се многу едноставни, но неверојатно убави, бидејќи изгледа дека Томизу доловува универзум во секое деликатно стаклено топче.

Сликите се фотографирани во макро план, додека парчињата всушност се прилично мали и вклучуваат мала стаклена јамка, така што секое од нив може да се претвори во уникатен приврзок.

Овие стаклени минијатурни ремек дела на Томизу неодамна ја освоија наградата за дизајн на Atelier Nova и се појавија на фестивалот Handmade in Japan. Можете да истражите многу повеќе од неговите дела во оваа галерија на Facebook и на неговата веб-страница.

Извор: https://www.thisiscolossal.com

ОкоБоли главаВицФото