Концерт на Blla Blla Blla

14.08.2023 15:49
Концерт на Blla Blla Blla

Денес (14-ти август), со почеток oд 21 часот, во Ла Кања бар ќе се одржи концерт на албанско-македонскиот состав Blla Blla Blla. 

Формирани во 1988 година во време на политички пресврти, конфликти и напори за создавање нови граници, членовите на Blla Blla Blla ја формираа својата креативна основа на темелите на уметничкиот активизам и отпорот кон нездравата животна средина.

Нивната музика е е мешавина од рок ритми, со виолина како главен инструмент и експресивен, силен вокал. Бендот има уникатно сценско шоу кое совршено се вклопува со нивната музика.

Бендот досега има издадено пет албуми и тоа – Underground Macedonia split with No Name Nation (2000), албум што опфаќа песни снимени во 1990 година, потоа Oversky Ballkanishe Re-form (2005), Lamtumirë (2011) и Brum për medioferr (2017).

Blla Blla Blla се: Идриз Амети (вокал), Кренар Исмаили (виолина, вокал), Влатко Јаневски (бас), Димитар Петров (тапани).

ОкоБоли главаВицФото