Лејди Фантом

11.09.23 12:43

Вооружена со „проектор со црни светлосни зраци“, облечена во оскуден костим, Сандра Најт е оригиналната Фантом дама и една од првите женски суперхероини од Златното доба на стрипот. Откако се приклучува на пантеонот на DC во 70-тите, лејди Фантом станува член и основач на Борците за слобода. Оттогаш Сандра се повлекува од борбата против криминалот и им ја предава наметката на Фантом Лејди на други жени.

Сандра Најт е убавата ќерка на почитуваниот американски сенатор Хенри Најт која е навистина посветена на неговата кауза. Една ноќ, таа открива заговор за убиство на нејзиниот татко од двајца атентатори кои се обидуваат да предизвикаат политички расправии. Таа нема оружје, па прави импровизирано оружје од хартија од весник кое успева да го искористи за да ги собори злобниците.

Успехот на Сандра ѝ разгорува несогорлива желба за борба против криминалот и копнеж по авантура, но сфаќа дека за да стане вистински борец против криминалот, ќе ѝ биде потребно повеќе од импровизирано оружје. Таа поминува низ ригорозни борбени тренинзи, успева да постигне крајна дискретност и анонимност и шпионажата и детективските вештини да ги доведе до импресивно ниво.

Потоа почнува да користи „проектор со црно светло“ што пронаоѓачот по име професор Дејвис му го дал на нејзиниот татко и го развива во оружје што може да го користи за да ги заслепи своите противници и ефективно да се направи себеси невидлива. Дополнително се опремува со специјални очила кои ѝ овозможуваат да гледа во темнината.

Облекувајќи намерно секси и откривачки костим, за кој смета дека ќе им го одвлече вниманието на машките противници, Сандра Најт станува хероина позната како Лејди Фантом, љубовница на темнината.

Лејди Фантом е креирана во 1941 година во студиото Quality Comics. Уметникот Артур Педи ги нацртал нејзините први 13 изданија и е заслужен како нејзин творец. Откако Лејди Фантом беше купена од Fox Feature Syndicate во доцните 1940-ти, уметникот Мет Бејкер повторно го осмисли нејзиниот лик и ја направи славна (или озлогласена) давајќи ѝ костим кој во голема мера го разоткрива нејзиното тело, што, според него, одговарало на нејзината фигура.

Лејди Фантом е една од првите суперхероини од Златното доба и се појави истата година кога најпознатата стрип хероина, Wonder Woman, го имаше своето деби со DC Comics. Додека Wonder Woman имаше инстантен успех и остана со нејзината оригинална издавачка компанија во текот на нејзината историја, лејди Фантом изгради многу позабележителна историја на објавување, појавувајќи се во стриповите на најмалку шест различни издавачи пред конечно да се приклучи на пантеонот на DC во 1973 година. Таа останува најпознатиот и најпрепознатлив женски лик некогаш создаден, од нејзиниот оригинален издавач, Quality Comics.

Извор: https://comicvine.gamespot.com/

Слични содржини

Психологија / Стрип / Око
Стрип / Култура / Уметност / Око
Стрип / Култура / Уметност / Око
Книжевност / Стрип / Око
Стрип / Око
Уметност / Око

ОкоБоли главаВицФото