Почина славниот колумбиски уметник Фернандо Ботеро

16.09.2023 12:10
Почина славниот колумбиски уметник Фернандо Ботеро

Почина Фернандо Ботеро, еден од најпознатите уметници во Латинска Америка. Според неговата ќерка Лина Ботеро, 91-годишниот колумбиски сликар и скулптор боледувал од пневмонија и починал во својот дом во Монако.

Во своите слики и скулптури, Ботеро често прикажувал заоблени, чудни фигури кои се потсмеваат на високата класа на неговата родна Колумбија. Роден во Меделин, бил син на трговски патник и шивачка и како мал имал желба да биде матадор. Поголемиот дел од својот живот го поминал живеејќи во Европа и САД, но често се враќал во Колумбија по инспирација. Неговиот роден град прогласи една недела на жалост во негова чест.

Делата на Ботеро се веднаш препознатливи. Неговите фигури се корпулентни и малку апсурдни. Една слика прикажува римокатолички кардинал потонат во длабок сон, целосно облечен во свештеничка облека. Друга покажува змија која сака да ја касне главата на жена која позира за семеен портрет и која го воведува терминот „ботеризам“ за да ги опише сладострасните, речиси стриповски фигури во неговите уметнички дела.

Подоцна во својата кариера, Ботеро се свртува кон помрачни теми, како што се насилството и дрогата во Колумбија. За време на концерт на отворено во неговиот роден град Меделин во 1995 година, герилците од Револуционерните вооружени сили на Колумбија, или ФАРК, поставија експлозивна направа под неговата бронзена скулптура „Пахаро“ („Птица“), при што загинаа над 20 луѓе, а 200 беа повредени. Има неколку негови дела кои прикажуваат жртви на американско малтретирање во затворот Абу Граиб во Ирак.

„Овие дела се резултат на огорченоста што ја предизвикаа немирите во Ирак кај мене и во остатокот од светот“, изјавува тој во една прилика.

Неговите дела се многу популарни, се продаваa за милиони долари и ги красеа големите музеи, како и Шанзелизе во Париз, Парк Авенија во Њујорк, неговиот роден град Меделин и главниот град Богота, каде што се наоѓа музејот „Ботеро“.

Извор:https://sdk.mk

ОкоБоли главаВицФото