Црна книга

14.02.2011 12:04
048-Crna-kniga.jpg

Архива на бесрамноста и насилството!
Имајќи предвид дека физичкото насилство е секогаш подготвено од вербалното, книгата прави пресек низ „бисерите“ на говорот на омраза од македонскиот јавен дискурс.

Бесплатно преземете ја од линкот подолу:

ПрилогГолемина
Преземи10.17 MB

Премногу еднострано. Не може

Премногу еднострано. Не може да се оgраничиме на говорот на омраза на само една политичка опција. Ваквата едностраност го намалува квалитетот на инаку многу интересната анализа.

strashno

strashno

Fala ti Roberto sho si

Fala ti Roberto sho si posvetil tolku paznja na mene...Poarno na zeni da go posvetese slobodnoto vreme=)

Roberto,abe zoshto ne

Roberto,abe zoshto ne rabotish neshto popametno tuku kodoshish.Toa li ti e profesija shto e rabotata.Ostavi gi lugeto da ziveta ne im se meshaj vo privatniot zivot,raboti si ja svojata rabota ako znaesh,ako ne odi nekade meshaj malter za 700 den.dnevnica.

"Кога ќе чујам како зборуваат

"Кога ќе чујам како зборуваат за некого дека е фашист, знам дека се работи за човек со стил" ....Bukowski

Нема на чему Стихи... Кога ти

Нема на чему Стихи... Кога ти е раскошен јазикот не може да те игнорирам....

abe belicanec tebe majkati te

abe belicanec tebe majkati te rodila so vakum ili na plochki si padnal ? ? ?

Ау финтава 3-б! Браво! Ај

Ау финтава 3-б!
Браво!
Ај уште една да видам, или само со една ќе завршиш?

ne mi se veruva, deka vadel

ne mi se veruva, deka vadel komentari od fb i od elektornski vesnici, i posle gi sklopuel- demek kniga, demek govor na omraza....
OMG! what a waste of time!

пудлиците имаат поголема

пудлиците имаат поголема интелигенција од Роберто Беличанец. нека ја стави оваа мудрост ...

си личи на хаската на милчин

си личи на хаската на милчин иста фризура имаат гадовите хахха

koj si be pa ti da

koj si be pa ti da zarabotuvash na nashite mudrosti be kloshar postojat avtorski prava

abe kje zarabotuvash na

abe kje zarabotuvash na coveckata glupost ???
koj ti e filmot,slucajno pisatel da ne si

Како прво, ако некој реши да

Како прво, ако некој реши да издава книги со мои текстови прво треба да ме праша мене! Роберто, ти благодарам за вниманието!

Жално за мене што место да

Жално за мене што место да спуштам нешто квалитетно и што вреди да се прочита, јас ја спуштив оваа "книга"! Не знам авторов на книгава во која група себе си се вбројува: поет, врвен писател, аналитичар, интелектуалец...? Далеку си ми ти пријателе од овие категории, многу далеку...

sekoj moze da napishe vakva

sekoj moze da napishe vakva kniga be i kako sto rece nikola kostovski TREBA PRVO DA PRASHASH POSHTO SEA MOZES DA JADESH KRIVICNA PIRJAVA I TAKVI SRANJA

Za koja agencija rabotish?Ili

Za koja agencija rabotish?Ili vo prevod,na kogo mu go lizish gazot,voajeru?

Si go zaborail Zaev vo

Si go zaborail Zaev vo knigata...

zaboravil da pisi deka kje

zaboravil da pisi deka kje jadi zivi lugje mislam ponistuvaj ili pravi part 2 xaxax kretenu glup

по мене не е проблемот во

по мене не е проблемот во авторските права и дали можел авторот да собере колекција од коментари, мислења, од весници или блог за свој истражувачки проект, па нека е и “книга“ .. малку е подруго со ФБ каде претпоставката е дека наводно имаш пријател, иако и тоа има биокогнитивен максимум и ограничување со дамбаровиот број од 149 во вистинското значење на зборот пријател, затоа што ФБ е малку специфичен со аспектот на социјална мрежа искомбиниран со јавно гласило каде се користи за промоција, влијание на јавното мислење, па и пропаганда .. најмалку е непристојно од страна на авторот, и нарачателот, и оценката индивидуално може да оди до злонамерно искористување ..

..нејсе, во друго го гледам проблемот со оваа “црна книга“ и проектни издание од сличен карактер .. Најчевска веќе посочи еден основен проблем кој може да се дополни со повеќе точки со кои потоа може да се спори релевантноста на делото, па дури до тврдењето дека делото е наменско, и дека претставува политички памфлет, отколку дека е обид да се разработи предметот на говор на омраза .. уствари, лично мислам, дека авторот самиот се демаскира, и со тоа и нарачателот, и мене ми е жал што досега имав тро поубаво мислење за Роберто Беличанец, барем што се однесува до зачувување на нивото на јавниот интелектуален дискурс, не по правците на размисла, ниту по идеолошките одредници, вака со урушеното ниво до памфлетизам и со апла воочливо манифестираниот инструментализам воопшто не ме чуди да се случи сосем спротивното и говорот на омраза дополнително да се разгорува, особено од оние кои наводно се борат против тоа ..

.. нека му служи на чест, од мене РБ има јавна рецка

 My face when "ќе

 My face when "ќе заработуваш, а? авторски права?" VS. free download.
 

 My face

Туку што напишав еден подолг

Туку што напишав еден подолг одговор на сите ама ме зафркна caphata и се изгуби. Со тоа и мојата воља да објаснувам било што.
Накратко, ги поздравувам сите што се препознаа. А на тие што бараат баланс им благодарам за признанието дека селектираното Е говор на омраза. Јас за жал до денес не научив да балансирам меѓу добро и зло. Се извинувам.
Тоа што тој говор и го ставате на душа на една политичка опција во Македонија не е мој проблем. Впрочем, освен писмото на премиерот, внатре речиси и да нема политичка категорија.
Интересно ми е само продолжете.
На крајот ќе се обидам да ви одговорам на сите со текст.
@ Џаман
не ни оди деновиве па тоа ти е!

Конечно маските паднаа… не

Конечно маските паднаа… не дека некој им веруваше дека се независни интелектуалци, како што милуваа(т) да се претставуваат. И јас, потрошив малку време, по прочитувањето на твојот пост – коментар и ја разгледав т.н. -Црна книга. Поголема едностраност не сум видел. Книгата е производ на тоталитарен ум, на испран мозок кој го препознава говорот на омраза кај „другите“ , но не и кај „своите“. А што беше повикот на пресметка со „немиените и смрдените“? – Повик на љубов? Говор на љубовта?
Можам да замислам какви би биле кога би имале и власт, како што имаат пари…

„книгава“ нема друга

„книгава“ нема друга релевантност освен пораката „внимавајте, сите ве снимаме! штом се дограбиме до власт, чувајте се!“…
приказни за мали деца…
добро си забележал: тие априори прифаќаат дека нивните „ставови“ се исправни и ослободени од омраза, дека се` што тие ќе кажат е ослободено од етикеција, злоба и зла намера, дека дури и да бидат цинични, саркастични и иронични, тоа не е ништо (во споредба со „другите“) и им е наследено право, зашто се најумни, најмногу знаат што е добро а што не, и се` друго освен нивното е неисправно, неартикулирано, непоткрепено со аргументи, наводно „не стои на страната на вистината“, а всушност сакаат да опоменат дека „не стои на вистинската страна“….
смешки за мали деца, жално…
зарем некој го чита ова? зарем некој сериозно го сфаќа ова? ви се молам!

ех, Роберто не ми иде на

ех, Роберто не ми иде на гости, па тоа тие, па реков да наминам на кратко

во најголем дел, недвојбено, селектираното Е говор на омраза, впрочем никаде не го спорам тоа, и ја пофалив фино спастрената книга со раскошна графика, авторска длабочина идр :) .. зајакот е во друга грмушка ..

.. вака приложената и изложена дилема со балансот фино звучи, има пријатно ехо за ушите, можеби одѕвонува во едната мозочна половина, но не функционира на терен, не работи во реалниот живот .. но добро, во твојот коментар има индиректно признание дека експертизата е страначка, дека интелектуалниот капацитет е ставен во функција, за добро, не за зло, па скоро и да нема такви кои јавно признаваат дека го ставиле за зло .. тоа што сметам дека балансот на општествената сцена е нарушен, премногу страначки прагматици, премалку општествени идеалисти, или премногу егзотерични интелектуалци, премалку езотерични,во аристотеловска сисла, и дека тоа не е општ. полезно, тоа ќе остане моја девиза, борба и став ..

.. има мал уврнат куриозитет, тоа што едната страна признава дека тоа Е говор на омраза, без правење особени калкулации, свесно или несвесно, воопшто не ја дисквалификува, ниту ја потврдува црната поента, напротив, по народната кој признава пола му се простува, ја прави подоблесна :)

.. ти посакувам успех на барикадите, да сочуваш жива глава, мада како ве рани Милчин ми изгледате малку нефит за трчање по хаотични улици, ќе ја следам пресметката од височинка

не ја прочитав, само

не ја прочитав, само ѕирнав,
ама не ми е јасно кој е против кој,
и кој е со кој...
многу муабет „велам ти ќерко, сети се снао!“
и јас читам само весници што ми се допаѓаат, а овде се читаат противниците.WOW!!!!
се мразат, ама еден без друг не можат!

Прво, зошто нема дел од

Прво, зошто нема дел од коментарите пишани на ФБ страницата создадена со омраза кон Јанко Илковски, а има отстапено место во книгата за Ирена Цветковиќ? Значи сепак е битна страната? Мене и двајцата ми се драги, не судам, само прашувам ;)

Второ, настаните се еднострано прикажани – само реакциите на оние кои биле против настани и појави што спаѓаат во левата политичка опција, зошто нема обратно?

Трето, зошто Сорос наеднаш дава пари за финансирање на книга, а во 2008 ми рекоа дека престанале со таа практика? :)

Четврто, Надежна, има твој коментар во книгата, отвори ја и најди се, не треба да читаш сè, прегледно се поставени постовите и коментарите :)

Поголемо едноумие досега не

Поголемо едноумие досега не сум видел.

книгата e eднострана – земени

книгата e eднострана – земени се само реакциите на оние кои биле против настани и појави што спаѓаат во левата политичка опција (против хомосексуалност, за цркви, против ова, за она…) – нема ништо обратно што пишувале јавно (а пишувале со говор на омраза) оние што биле за хомосексуалност, против црквите и слично…

што кој кур мешаш сеа

што кој кур мешаш сеа политика глупачо едноставно МАКЕДОНИЈА Е КОНЗЕРВАТИВНА ЗЕМЈА

Каде е Фрчко Фрле со изјавите

Каде е Фрчко Фрле со изјавите за ШУПЦИ ГЛУПЦИ, каде е Заев Канибалов, каде се сите навреди на Гелевски Коља објавени што како колумни што како коментари. И навистина како може СОРОС да троши пари на издавање „книги“ како оваа и две книги + за анти скопје 2014. Има писатели што чекаат за идавање, а овде се печатат тешки глупости со ефтина дневно-политичка содржина. Ајде разбирам, Милчин е од СДСМ и си ја брка задачата зададена од Бранко и словенечките „пиар“ експерти. Многу сте плитки, ова е тешка идиотштина!

knigava, ocigledno, e

knigava, ocigledno, e napravena namenski - za da si ja citaat po ambasadite pred zaspivanje...

Ова е крај на слободниот

Ова е крај на слободниот говор за кој толку силно се борат истите тие Опозиционери!
Страшно е и перверзно да се следи сечиј збор и сечиј блог и на крај да се издава, во совршено графичко издание, како Омразен Говор!

da ve ebe site politikata sto

da ve ebe site politikata sto ja meshate...knigava e katastrofa i nosi edna poraka a taa e PAZETE STO KAZUVATE SVE SE SNIMA...ebate vakvata demokratija

Еееј, си ми ја зел идејата..

Еееј, си ми ја зел идејата.. само јас сакав да ги соберам сите коментари од грците за нас.. стварно ни се духовити комшииве, почнувајќи од славс проститутес, до манкидонианс, нема број.. само моите пријатели не ми дозволија, ми рекоја пишувај убави работи.. игнорорај ги лошите, ги послушав и сега имам здравствен проблем. Па, гледам дека имаш талент и репутација, можеш да го направиш ти тоа место мене.

ОкоБоли главаВицФото