Скопски маратон 2023

02.10.2023 13:41
Скопски маратон 2023

Над 11 илјади учесници од 53 држави настапија на годинашниот Скопски маратон. Рекреативци, професионалци, млади и стари, трчаа низ улиците на Скопје, натпреварувачки се во пет трки.

Прв патеката долга 42 километри ја мина Виктор Киплагат со време од 2:15:09 часа , што беше да речиси една минута побрзо од сонародникот Черот Лабан (2:16:03).

Македонскиот маратонец, Дарио Ивановски имаше за речиси 3.минути послабо време (2:19:08) и заврши како трето рангиран. Сепак тоа беше доволно да биде прв на државното, македонско првенство, кое се трчаше токму на оваа трка.

И во женска конкуренција доминација на кениските атлетичарки.

Рутке Нисто Матебо во последните 500 метри успеа да ја мине сонародничката Кипкебој која во најголемиот дел од трката беше прва.

Сепак 18-годишната Кипкебој мораше да се задоволи со второто место, зад сонародничката која истрча време 2.44.17 часа.

Покрај маратонска и полу маратонска трка, учесниците се се натпреваруваа на 5 километарската – хуманитарна трка, детскиот мини маратон и „Team Building“ трка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слични содржини

Фотографија / Книжевност / Настан / Фото / Око
Фотографија / Настан / Око
Фотографија / Око
Фотографија / Спорт / Око
Јавни Простори / Фотографија / Живот

ОкоБоли главаВицФото