И јас би правел интервју со Гордана Јанкулоска

09.10.2023 09:45

Пред прашањата за актуелните теми, најпрвин би ја прашал:

– За затворањето новинари, бркањата новинари од работа и заканите кон колеги новинари („ќе лета од работа“ и сл.), а и за клиентелистичката мрежа на нејзината партија во медиумите за која ја чувме како зборува во прислушуваните разговори;

– За „тефтерчето“ и местењето партиски подобни судии и обвинители;

– За „Диво Насеље“, за „Монструм“, за случајот Мартин Нешковски;

– За „мвро-вмро“, односно претворањето на МВР во штаб на ВМРО-ДПМНЕ за време на изборите;

– За „тепачите“ на партијата во полицијата, кои жареа и палеа, втеруваа страв меѓу граѓаните, особено за време на изборните процеси;

– За „да ги сотреме“, односно злоупотребата на положбата за справување со неистомислениците меѓу полицискиот кадар, а и во други институции;

– За сите коруптивни зделки на нејзините сопартијци за кои си муабетеше со Ставрески, ама не поведе ниту една кривична пријава.

Би ја прашал, дали се кае за тоа што го правела и дали би им се извинила јавно на своите сограѓани за соучесништвото во претворањето на земјава во „заробена држава“?

Петрит Сарачини, ИМА, 07.10.23.

 

ОкоБоли главаВицФото