Fire

10.12.2023 10:30
Виц икона

Англичанец, Ирец и Шкотланѓанец, притиснати до ѕид, чекаат да бидат стрелани од вод војници. Англичанецот наеднаш викнал „земјотрес!“, па во настанатиот метеж го прескокнал ѕидот и избегал. Шкотланѓанецот викнал „поплава!“ и исто успеал да избега. Ирецот викнал „fire“.

(англискиот збор fire едновремено значи и „оган“, „пожар“ и - „пукајте“)

 

ОкоБоли главаВицФото