Одржливи модни корекции

22.01.2024 10:06
Одржливи модни корекции

Како можеме да придонесеме за намалувањето на влијанието на модната индустрија врз климатската состојба? Пет автор(к)и на различни начини се обидуваат да го дознаат тоа.

„Ги чистам дамките на џемперите, фармерките, панталоните и кошулите веќе еден месец и не изгледам понеуредно од вообичаено”

Мислам дека треба да почнам со проветрување на валканите алишта. Јас сум средовечна мајка на мали деца која не ја пере облеката дома. Знам, се однесувам како нивото на пластични честички во нашите води. Мојата партнерка со префинет моден вкус, Клер, е задолжена за пуштање на машината за алишта, додека моите должности вклучуваат шетање со кучето, готвење, чистење, пазарење, раѓање бебиња, менување пелени… И сето тоа фрла спектар на дамки во разни бои врз мојата гардероба.

Затоа, кога ќе си поставам предизвик помалку да ја перам облеката - што е еден од малите начини на кои можеме поединечно да ја намалиме гореспоменатата микропластика што влегува во океанот - првото нешто што се случува е кавга со мојата партнерка околу чувствителното прашање дали можам да тврдам дека „перам помалку” со оглед на тоа што всушност јас воопшто не перам.

Сепак, можам да се потрудам да ставам помалку облека во корпата за перење. Започнувам со носење на микрофибер крпа каде и да одам, подготвена, во стилот на Лејди Магбет, да ги елиминирам дамките веднаш штом ќе се појават. Топло ја препорачувам како домашно воено оружје. Но, дали тоа го олеснува товарот од облеката која се насобира? Секако!

Читра со нејзината чиста облека
Фото: Кетрин Ен Роуз

Излегува дека големиот волнен џемпер не мора да се пере ако случајнио истурам паста за заби врз него. Доволно е само да го обвиткам показалецот со крпата од микрофибер, да го натопам со ладна вода, да ја исчистам дамката и работата е завршена. Ги чистам дамките на џемперите, фармерките, панталоните и кошулите веќе еден месец и не изгледам понеуредно од вообичаено. Таков е резултатот од оваа практика!

Што се однесува до одлучувањето кога да ставам работи за перење, моето општо правило е ако парчето облека не допрело директно до дел од телото, не би требало да се загрижуваме. Тоа значи дека ставам помалку алишта за перење, дури и ако тоа значи да потрошам премногу време душкајќи ги пазувите и препоните на мојата облека.

Кога ја переме облеката во машина користиме тричасовен еколошки циклус. Машината троши помалку вода и работи на пониска температура, а не ја забележувам разликата. Научив и други животни трикови: носење престилка кога готвам, ставање панталони во чорапи кога го шетам кучето, закачување облека на жица за се проветри за време на ветровити денови.

Во меѓувреме, моите деца продолжуваат да ја фрлаат облеката во корпата, односно на подот, на секои пет минути. Тој чин почнува да личи на метафора за климатската вонредна состојба во која, нормално, јас сум чистачката, а моите деца се милијардери кои ја уништуваат климата, одговорни за повеќе емисии на јаглерод од најсиромашните 66%. Тоа не значи дека ќе престанам да се трудам, но значи дека само толку можам да направам.

Читра Рамасвами

Читра Рамасвами на прошетка со своето куче, Дафне
Фото: Кетрин Ен Роуз

 

„Им го продолжив животот на два џемпера за само неколку часа”

Имам доволно џемпери, но делуваат ветво. Плетките на уличните модели не се познати по робусноста, а тука придонесуваат и оние крадци на пријатна радост: молци кои ја јадат облеката. Откривам дека седум мои волнени џемпери имаат дупки. Еден црн џемпер изгледа како ситно сито.

Ракавот на плетенината Uniqlo е доведен до таква состојба што воопшто не личи на ракав. Очајно сакам да го поправам, а на другите треба да им се направат мали корекции за да останат носиви. Што можам да направам?

За среќа, си го поставив ова прашање во вистинскиот момент: постои цело движење за корекции на стара или оштетена облека кое е популарно, но, за жал и отвореното осудување е дел од тоа. Некои видливи корекции се наоѓаат на границата на уметноста и занаетот. Текстилните уметници како Селија Пим и Хикару Ногучи ја истражуваат убавината на корекцијата во своите дела раскажувајќи интересни приказни за нашиот однос кон облеката. За почетници, Јутјуб е преполн со корисни видеа за тоа како да се обнови старата облека, а можат да се најдат и статииработилници и упатства на платформата Зум.

Ема Бедингтон го покажува својот коригиран ракав

Побарав помош од Џејн Мерсер, текстилна уметница која волонтира во кафулето Groves Repair and Share во Јорк. Ја замолив да ми ја покаже плетката за корекција. Почнуваме на едноставен начин, на практична големина на ткаенина, бидејќи Мерсер објаснува како со волна и игла за плетење постепено да се направи мрежа од конци. Немам вештини за плетење, едвај се справувам со копчињата, но оваа практика е лесно разбирлива, и видливата техника за коригирање со користење контрастни бои олеснува на тој начин што го го гледате тоа што правите. Малку сум збунета, но успевам да го завршам.

Поттикната од овој успех, купувам бледо сина волна за да се справам со малата дупка на еден сив џемпер. Ми требаат часови да го направам тоа. Го повторувам повеќе пати и се фрустрирам поради сопствената неспособност, но крајниот резултат дефинитивно може да се носи.

Пред да се справам со ракавот на плетенината Uniqlo (Еверест на корекциите за почетник ), барам совет од дизајнерката на трикотажа и експерт за видливи корекции, Флора Колингвуд Норис. Таа смета дека интервенцијата би требало да функционира и дека не треба да ме заплашува големината на дупката: „Нема ништо радикално различно во големите дупки. Тие само изгледаат пострашно и потребно е повеќе време да се закрпат ” – вели Флора. Меѓутоа, она што навистина ме охрабрува е кога таа вели: „Штом корекцијата ќе стане видлива, нема никакви правила до кои треба да се придржувате. Со тоа што го правите видливо, им кажувате на луѓето дека сте решиле дека ќе изгледа така, па сè што треба да направите е да го носите со намера”.

Чувството е толку ослободувачко, самата идеја дека е дозволено да бидам малку ноншалантна, ми прави да се закачам за таа идеја. Ми беа потребни три плетечки сесии. Црвената волна што ја одбрав е крајно некооперативна, но добивам нешто од што не се срамам сосема.

Резултатот од мојата корекција наликува на она што Колингвуд-Норис го нарекува „импресионистичка слика”, но кој освен мене ќе го знае тоа? Им го продолжив животот на два џемпера за само неколку часа, стекнав самодоверба во работата и чувство за нови можности: можам да го направам ова и ќе го направам повторно.

Ема Бедингтон

Видлива корекција со креативен вез од Флора Колингвуд Норис
Фото: Роуз и Џулиен

 

„Бев изненаден од тоа колку сум изгубил контрола”

За жал, јас сум далтонист. Сината и виолетовата, црвената и зелената, портокаловата и кафеавата - и многу помеѓу нив – сите тие бои кај мене се спојуваат во едно. Ова значи дека од моментот кога почнав да се облекувам сам, стекнав голем број сомнителни аутфити реализирани со помош на моите чудни комбинации.

Тинејџерските години ги поминав во неонскиот сјај на њу рејвот на Топман, потоа преминав на фланел, имав краток период на хавајски кошули, претесни панталони и, конечно, стигнав до мојот сегашен стил, кој не е многу поразличен од споменатото : фармерки во комбинација со оксфорд кошули.

Со текот на годините направив корекции на неколку парчиња од мојата гардероба и испратив стари парчиња облека на рециклирање или во добротворни цели, но некако секогаш останувам со полн плакар. Дури откако завршив со „ревизија на гардеробат” сфатив колку сум непроменлив и настроен на расипничко трошење.

Во последниве години се појавија апликациите како Whering и Indyx за да ни помогнат да научиме да функционираме со она што веќе го имаме, наместо постојано да бидеме привлечени кон нови купувања. Го фотографирате секое парче облека од вашиот гардеробер и апликациите ги користите за да создадете дигитален каталог кој ви помага да откриете кои парчиња најмногу ги носите и што да правите со оние што најмалку ги употребувате.

Фотографирањето на целата облека е макотрпно. Но, бев изненаден од тоа колку многу парчиња залудно стојат во плакарите: свилена кошула во крем боја за која, ако добро се сеќавам, ја добив во замена за фенси фустан, термо хеланки и половина дузина класични бели кошули.

По три недели се впуштив во моите „статистики”. Открив дека ги носам истите четири кошули на раскопчување 80% од времето, додека два пара фармерки се мојот постојан избор за долен дел од гардеробата.

Откако прочитав неколку совети за ревизија на гардеробата, почнав да ги пробувам моите најмалку носени парчиња облека за да одлучам дали да ги задржам, да ги продадам или да ги дадам во добротворни цели. Потоа следуваше една сомнителна прошетка до супермаркетот во широки бели фармерки, појавување на видео состанок во свила и одење на свирка во розов лен.

Изненадувачки е тоа што носењето на оваа повторно откриена облека, не ми беше непријатно, и ако ништо друго, ме натера да посакам да внесам повеќе бои и варијации во мојата гардероба, дури и ако секогаш не направам добри комбинации. Најверојатно се издвојував од толпата, но можеби тоа е во ред. Како и да е, мислам дека е подобро отколку да се облекувам како Марк Цукерберг, заробен во униформа на ефикасност и досада.

По еден месец на преглед на гардеробата, решив дел (како што се големиот број бели кошули) да испратам во добротворни цели, за да можам да направам простор за облеката која претходно немав доволно самодоверба да ја носам.

Вреди да го носиме и приспособиме она што веќе го имаме, за да се потрудиме нашите промени во стилот да не значат секогаш купување нова облека. Кога купуваме, можеме да го правиме тоа минимално и доколку станува збор за нешто навистина уникатно. Во мојот случај, една свилена кошула веројатно е доволна.

Амар Калиа

Амар Калиа испробува нов аутфит откако направи преглед на својата гардероба

„Сакам да проверам дали можам да вратам дел од потрошените пари на облека”

Еве како стојат работите. Имам премногу облека. Но, немам многу облека за избор, напротив, имам мал избор на облека што всушност ја носам и гардероба која вреди и која со години не сум ја погледналa. Свесна сум дека ова е проблем кој сама сум го створила и дека во оваа ситуација сум привилегирана.

Имам парчиња што ги чувам со децении, со намера да ги продадам. Станува збор за непрецизно изработени, инвестициски парчиња кои отсекогаш планирав да ги чувам засекогаш: за жал (но очекувано) тие се брза мода за студентски буџет, комбинирани со „скапоцени камења”, и облека од втора рака која никогаш не ми стоела добро. Би можела да ги донирам сите во добротворни цели, но прво сакам да видам дали можам да вратам дел од парите што ги потрошив.

Апликацијата Vinted внесе голема промена во продажбата на облека. Слично на другите сајтови за препродажба, фотографирате артикли, пишувате брз опис и поставувате. Но, оваа апликација е побрза и поедноставна за користење од платформи како eBay. И покрај тие можности, мојот заостаток остана. Посветував цели денови правејќи листи на сè што имам, но секогаш се наоѓав себеси расеана од други работи, па оваа незавршена работа постојано заостануваше.

„Предизвикот, се разбира, е да не купувате толку колку што продавате”, вели Леа Харпер
Фото: Линда Најлинд

Си мислев дека можеби решението е во справувањето со моите половни купишта парче по парче, ветувајќи си дека ќе наведам една ставка дневно за да не се чувствувам преоптоварено. Почна добро. Планината почна да се чини помалку несовладлива и парчињата почнаа да се продаваат. Vinted го следи вашиот кумулативен баланс и, како што расте допаминот предизвикан од апликациите, можеше да биде и полошо.

Но, повремено сакам да излегувам или едноставно да го оставам тоа што сум го започнала, а тоа значеше заостанување во продажбата. Затоа побарав помош од продавач од трета страна. Stae е продавница за половни производи што продава во ваше име во замена за намалување на профитот. На основачката Џена ѝ понудив десет парчиња и таа се согласи да земе половина. Тоа за мене значеше пет „слободни дена”.

Оваа акција навистина ми помогна. Полека, купчето конечно почна да се намалува. Долго игнорираната облека се пакува и се испраќа во нови домови. Предизвикот, се разбира, е да не купувате толку колку што продавате. Vinted е дувло на искушенија за секој што има око за модна зделка. Но, во смисла на префрлање на поодржлив начин на купување, сепак треба да се развие добра навика.

Леа Харпер

Леа Харпер позира со дел од облеката која ја стави на продажба на „Винтед”
Фото: Линда Најлинд

„Не постои поскапа облека, за околината или за вашата финансиска состојба, од онаа што никогаш не ја носите.”

Кога станува збор за облеката, сметам дека луѓето имаат тенденција да бидат минималисти или максималисти. Тоа ми стана јасно додека растев, кога мојата помлада сестра имаше гардероба која постојано се зголемуваше со купувања на улични модни парчиња, од кои повеќето изгледаше дека не ги носи. Отсекогаш сум сметала дека купувањето е повеќе стресно отколку наградувачко.

Не се врзувам емотивно за облека - не само поради ограничувањата на просторот – оние парчиња што никогаш повеќе нема да ги носам ги донирам во локалната добротворна продавница. Но, имам облека што останува во голема мера неносена бидејќи не одговара или треба да се коригира, а јас не сум вешта во тоа.

Во моментов имам пар бели ленени панталони со премногу ниска половината за мој вкус, свилена кошула со копче што недостасува на едната манжетна и ново палто Cos pea со пет копчиња, од кои не остана ниту едно.

Мислам дека постојано ја одложував посетата на мојот локален кројач поради замислените трошоци за корекција на облеката и поради тоа што прилично сум задоволна и без таа облека, па прифаќам постојано да носам фармерки и маица.

Но, во еден момент, конечно, ја ставам облеката во кесичка и ја носам кај кројачот. Човекот е енергичен и ефикасен. Ги облекувам панталоните и му покажувам колку би сакала половината да биде повисока. Ги става игличките на соодветните места, а потоа предлага уште една измена на ногавиците.

Тоа не е нешто што би ми паднало на памет, но дури и кога е вака прикачено со иглички, можам да видам дека тој е апсолутно во право: оваа корекција им дава нов изглед на панталоните, правејќи ги кохерентни како стил со висок струк. Сфаќам дека овде лежи привлечноста на одењето кај кројач: менување на облеката на начин на кој сте замислиле, за потоа да се чувствувате задоволно и опуштено додека ја носите.

Во следните недели добивам комплименти за ленените панталони што никогаш претходно не ги добивав, во главно, се разбира, затоа што никогаш не ги носев. Но, нема сомнеж дека сега прецизно ме поставуваат и изгледаат поскапи отколку што навистина беа.

Корекцијата чинеше околу 35 фунти, трошокот за нивно менување беше речиси колку што платив за нив на прво место. Но, сега, кога тие се вратија во нова форма, гледам дека моите стравувања се вкоренети во лажна економија: не постои поскапа облека, за околината или за вашата финансиска состојба, од онаа што никогаш не ја носите.

Ел Хант 

Фото: Линда Најлинд

Превод: Елена Митреска

Извор:https://www.theguardian.com

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото