Зошто веќе не се ежам кога слушам музика?

15.11.2023 01:36
Зошто веќе не се ежам кога слушам музика?

Кога имав 13 години закачив ланец на фармерките и пеев со Аврил Лавињ на својот МП3 уред. Кога моето 16-годишно срце беше скршено седев на подот на мојата спална соба, плачев и ги слушав Bon Iver. Се сеќавам дека со пријателите седевме во автомобил и со часови ги слушавме нашите омилени песни; Се сеќавам дека се наежив кога ги пуштивме Arcade Fire. Еднаш очите ми се наполнија со солзи на концерт на Portishead и се сеќавам дека бев сосема уверена дека песната „Glory Box“ ми го промени животот.

Сега кога имам 29 години оваа музика сè уште многу ми значи. Кога ќе ја слушнам „Glory Box“ се сеќавам на разиграните тела, мирисот на пот, пивото и солзите во очите. Многу од овие стари песни сè уште се моите најслушани песни на Спотифај - дури се и подобро рангирани од изведувачите како Big Thief или Phoebe Bridgers. Последниве години одново и одново ги слушав овие уметници, но недноставно не се ежев како пред десет години.

Небаре новата музика не е толку добра како што беше. Но, како што рече филмскиот режисер Џон Вотерс: „Не, хитовите на вашата генерација не се подобри од денешните. Кога ќе престанете да слушате нова музика, вашиот живот е готов. Станувате старци.“ Ова ме наведе на мислата: Зошто сум помалку воодушевена од новите изданија? За да дознаам повеќе, го повикав Том тер Богт, психолог и професор по поп музика на Универзитетот во Утрехт, кој спроведува истражувања за развојот на музичкиот вкус и културата кај младите.

Неодамна сфатив дека музиката помалку ме придвижува отколку кога бев тинејџер - зошто е така?

Многу луѓе го доживуваат тоа. Во основа постојат два периоди во животот на личноста кога музиката е многу важна - во адолесценцијата и кога сте многу стари. Помеѓу 14 и 22 години музиката е подлога за сè што доживувате во овој период: се оддалечувате од родителите, поминувате повеќе време со пријателите, а повеќето луѓе влегуваат во романтични врски и ја откриваат својата сексуалност. Сето тоа се мошне важни чекори во растењето и музиката добро се вклопува во тоа. Голем дел од музиката зборува што значи да се биде млад, да се биде заљубен и изневерен - токму затоа музиката е мошне важна во оваа фаза од животот.

Тоа е периодот во вашиот живот кога се формира вашиот вкус за музика. Гледаме дека веќе е делумно формиран до вашата 14-та година и дека созреал до 22-та година.

Дали остатокот од животот ќе го поминам слушајќи ја музиката што ја сакав кога бев тинејџер?

Вашиот музички вкус не се менува многу по 22-та година, но сè уште можете да откривате нова музика, секако - таа секогаш ќе биде поврзана со музиката што сте ја сакале во тинејџерските години, на овој или оној начин.

Да наведам личен пример, некогаш многу се занимавав со диско и денс, а кога се појави новата електронска денс музика веднаш станав мошне заинтересиран за жанрот. Некогаш сакав и соул, што сега може да се согледа во мојата љубов кон Ар Ен Би и хип хопот, а кога ќе слушнам некој фин инди рок бенд, тоа ме потсетува на музиката од новиот бран од седумдесеттите.

Како точно се развива музичкиот вкус во тинејџерските години?

Пред сè, вкусот за музика се формира заедно со времето во кое живеете: луѓето во 17-от век имале поинакви вкусови од денес. Важно е и местото каде што живеете. Луѓето во Кина или Нигерија слушаат поинаква музика отколку ние во Холандија - иако се чини дека песните со четири-четвртински такт добро успеваат секаде.

Вашите родители играат важна улога во формирањето на вашиот музички вкус, но не толку колку вашите пријатели. Истражувањата покажуваат дека тоа се движи во два правци: вашиот музички вкус игра улога во изборите кои ги донесувате кога ќе ги пронајдете своите пријатели, а за возврат, вашите пријатели влијаат на вашиот музички вкус.

Брат ми обожава хеви метал, но јас не. Израснавме во исто опкружување, со истите родители и двајцата студиравме филозофија - како ја објаснувате оваа разлика?

Звучи ужасно стереотипно, но сеедно ќе кажам: жените поретко слушаат бучна музика. Кога станува збор за рок музиката, родовите разлики почнаа да исчезнуваат дури последниве години, но дет металот и гроулот, на пример, сè уште се помалку популарни кај жените. Секако, постои и индивидуалниот елемент - како и вашето опкружување, вашата личност исто така влијае на вашиот музички вкус.

Значи, музичкиот вкус исто така кажува нешто за вашата личност?

Да, постои корелација помеѓу музичкиот вкус и личноста. Моето истражување покаѓа дека, на пример, љубителите на рокот генерално се малку понеуредни - поретко ги средуваат своите соби. Често се малку подепресивни од просекот и малку понепријатни. Луѓето кои слушаат мејнстрим поп музика вообичаено се малку поведри; љубителите на хип хопот често се мошне друштвени и склони кон барање врска со други луѓе; а љубителите на класичната музика се отворени за нови искуства. Но овие корелации помеѓу музичкиот вкус и личноста не се многу силни - постојат мошне уредни обожаватели на рокот и мрзоволни фанови на попот.

Што треба да направам за повторно да бидам воодушевена од новата музика?

Може да помогне ако изберете музика која му одговара на вашето расположение во одреден момент - сигурно не би сакале да слушате депресивна музика на денсинг забава. Покрај тоа, може да помогне ако слушате песни кои ѝ одговараат на музиката што сте ја откриле во тинејџерските денови - алгоритмите можат да бидат мошне корисни за тоа.

Што е со односот помеѓу дрогата и музиката?

Прво, самата музика е еден вид дрога. Музиката постои откако постојат луѓето, закопана е длабоко во нашиот мозок - впрочем, никогаш не сме нашле култура без музика.

Но, навистина, одредени дроги, како што е екстази, овозможуваат уште поинтензивна перцепција на музиката. Под влијание на дрога можете да почувствувате дека сте во водопад со светлина, музика и тонови. Она што е интересно во врска со тоа е што за да го доживеете тоа морате да ја сакате музиката од претходно: ако не сте во неа, дрогата нема да помогне за да ви се допадне.

Зошто музиката повторно станува важна кога старееме?

Гледаме дека луѓето кои страдат од Алцхајмерова болест понекогаш не го препознаваат своето семејство, но сè уште се во состојба да ја препознаат музиката од своето детство. Музиката навистина е последното нешто што исчезнува од нечие сеќавање.

Превод: Алек Кузмановски

Слики: Erica Iris

Извор: https://www.vice.com/

Слични содржини

Музика / Око / Музички спотови

ОкоБоли главаВицФото