Розевата планета

25.03.24 12:45

„Розевата планета” е сликовница (па дури би можела да се нарече и стрип-сликовница) на музичарот, продуцент и текстописец Мирко Попов и илустраторката и уметница Нита Муча, која раскажува стихувана приказна за малиот космонаут во потрага по Розевата планета, на која сѐ е розево, слатко и мирисно.

„Розевата планета” објавена од издавачката куќа „Чудна шума” е сликовница наменета за мали и големи, оние со соништа за далечни планети и подобри светови.

„На Розевата планета
розев цветец цвета
и розева бубачка
во воздухот си лета”.

Дополнително, изданието е придружувано со музичка компилација, која можете да ја симнете за слушање бесплатно на следниот линк„Розевата планета” е достапна и на албански јазик тука.

„Семирот понекогаш
е осамен и студен,
но цврсто држам правец
и речиси сум буден.“

Со стихови и илустрација од книгата, издавачката куќа „Чудна Шума”, се збогува со неодамна починатиот музичар, текстописец и продуцент, Мирко Попов, посакувајќи му мирен пат кон Розевата планета.

Извор: https://cudnasuma.com/

ОкоБоли главаВицФото