ПРОГРАМА Друга приказна #4 „На маргините“ 5-8 септември 2019 МКЦ, Скопје

Педесетина учесници на четвртото издание на книжевниот фестивал „Друга приказна“... 

Овој молк, согледан малку од поширок ракурс, вели дека овој град очигледно никому не му треба, па е дефинитивно оставен да ја живее својата клиничка – или архитектонска, како сакате – смрт.

24.08 02:15

Движењето против екстрадицијата, повеќе отколку кои било други протести во Хонгконг го отелотворува длабокиот страв околу прашањето за местото на овој град во светот на кој повеќе не му е потребен.

24.08 01:40

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е сè помасовното бојкотирање на изборните процеси.

24.08 00:59

Планетата на која живееме не е „под гаранција“, па доколку нешто се расипе да може да се повика сервис што ќе го поправи расипаното.

23.08 03:20

„За Гренланд се зборува многу, но она што недостасува е ние, автохтоното население, да го земеме микрофонот во своите раце и да му пренесеме на светот што се случува таму“.

23.08 01:07

Да се замине или да се остане? Одлучувајќи помеѓу овие две можности, сѐ повеќе млади во БиХ одлучуваат да заминат. Тоа на политичарите не им е аларм за тревога.

23.08 00:49

Изабела Роси од брашното, Орнела Мути јајца, па Лајонел Меси све тоа. Селимович Меша филот...Шо бе не ми веруеш? Инзаги напоље! Тоти ради машта!

22.08 11:08

Не знаев што ме потресува толку во таа песна, а не знам ни денес. Но знам дека „Кажи зошто ме остави“ на Џими Станиќ е неспоредлива изведба.

22.08 02:11

Не е доцна за трговските партнери на САД да решат по кој пат ќе одат: оној базиран на одмазда кој води кон трговско уништување или патот на намалени царини.

22.08 01:12

Препорачуваме

Ден Фагерхолм – Гифови

Фагерхолм  изработувал гифови и за музичкиот канал MTV.

Бевме еднорица сосе мене

- Колку време идете?
- Сега трета сезона.

КОНКУРС ЗА КНИЖЕВНИ И ВИЗУЕЛНИ МИНИЈАТУРИ „НА МАРГИНИТЕ“

Во пресрет на четвртото издание на книжевниот фестивал Друга приказна (5–8 септември, МКЦ, Скопје), распишуваме награден конкурс за маргинални текстуални и визуелни минијатури.

Пожарот на Арктик

Огромните пожари на северот на Русија, во Аљаска, Гренланд и во Канада, во јуни ослободиле 50 мегатони јаглен диоксид и уште 79 мегатони во јули што многупати ги надминува досегашните рекорди.

ОкоБоли главаВицФото