Сатиричните илустрации на Жан Жилиен

25.02.21 12:41

Францускиот дизајнер и илустратор, Жан Жилиен (Jean Jullien), кој живее и работи во Лондон е хроничар на нашето време, кој преку своите сатирични илустрации и цртежи го опишува современото општество.

Во фокусот на Жилиен е нашиот однос со технологијата, особено со мобилните уреди. Современиот човек го претставува како креативен и допадлив лик. Тој вели дека неговиот предизвик се секојдневните ситуации, а неговите илустрации се дневни визуелни коментари за животот. „Има нешто лудо во социјалните мрежи“, вели тој. 

Извор: ignant.com

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото