Меси го победи и најлајкуваното јајце на Инстаграм

21.12.2022 12:11
Меси го победи и најлајкуваното јајце на Инстаграм

 

Објавата на Леонел Меси, споделена на Инстаграм откако Аргентина стана светски првак во фудбал, со над 68 милиони лајкови стана најлајкуваната фотографија во историјата на социјалната мрежа Инстаграм, според Гинисовата книга на рекорди.

Иако победничкиот гол го даде Гонзало Монтиел, и донесе триумф за целиот аргентински тим - а всушност и за целата земја, која вчерашниот ден (21 декември) го прогласи за национален празник, - победата беше особено значајна за Лионел Меси. Напаѓачот го помина поголемиот дел од својата кариера во странство, сонувајќи да ја донесе најголемата чест во спортот дома, во Аргентина. По победата, Меси објави серија фотографии на својот Инстаграм, меѓу кои и онаа каде го подига трофејот на Жил Риме над неговата глава.

„Светски шампиони! Често сонував за тоа, не ми се верува. Благодарам на моето семејство, на сите што ме поддржуваат и на сите што веруваа во нас. Покажавме дека сме способни да го постигнеме она што го зацртавме. Ова е силата на секој што се бори за истиот сон. И ова беше сонот на сите Аргентинци. Успеавме! Одиме, Аргентина!“ напиша Меси во описот на објавата која содржи 10 фотографии.

 

 

 

 

 

 

As you may or may not know, based on whether you live shouting distance from a place that has been screening games, the 2022 FIFA Men’s World Cup came to a rousing conclusion on Sunday, with Argentina snatching the victory from France in the penalty kick heard ’round the world.

 

Објавата на Меси моментално е на врвот на најлајкуваните фотографии во историјата на Инстаграм, а на второ место оди фотографијата на едно обично јајце која беше на врвот до пред неколку дена. Станува збор за наједноставна фотографија на јајце, ставена на Инстаграм профил кој ја содржи само таа, една објава. Профилот со една објава бил создаден со една цел: да се создаде објава на Инстаграм, која ќе ја тргне од тронот објавата на извесна менекенка, Кајли Џенер, која на на 4 јануари 2019 година, имала 18 милиони лајкови.

 

I

 

 

 Извор: Hyperallergic