Кочовски „Не можам да се занимавам со неписмени луѓе“

19.09.2016 19:30
Кочовски „ Не можам да се занимавам со неписмени луѓе

По свеченото отворање на фестивалот на филмската камера Браќа Манаки во Битола, имаше реакции за перформансот со голотии и за босоногата водителка.

Се сретнавме со режисерот на овој перформанс Мартин Кочовски.

Вели дека ги слушнал коментарите, ни ја раскажа неговата идеја за овој перформанс и за пораките кои биле пратени.

За реакцијата околу голотиите на сцена тој вели дека не може да се занимава со неписмени луѓе.

Освен Кочовски како режисер, во овој перформанс се јавува и Филип Јовановски-визуелен уметник и драматургот Горјан Милошевски.

Во меѓувреме течат подготовките за чинот на свечено затворање на овој фестивал.

Целото интервју со Кочовски можете да го гледате во емисијата за 37-от Манаки, на програмата на Тера од 17:45 и 23:30.

Извор: http://tera.mk

Слични содржини

Став / Култура / Филм

ОкоБоли главаВицФото