Најгрубиот фудбалски меч

02.02.18 12:40

Освен убавите и возбудливи натпревари, голови и потези, во фудбалската историја и во сеќавањето на љубителите на најважната споредна работа на светот остануваат и некои од најнеспортските потези.

Кога влогот е голем, ферплејот просто исчезнува. Пример за ова е натпреварот помеѓу Бразил и Холандија на Светското фудбалско првенство во Германија 1974 година. Натпреварот одигран во Дортмунд, на крајот го добива Холандија со 2-0. Но, повеќе од резултатот ќе се памтат касапските фаули на двете страни.

Извор: Dirty Footballer

Слични содржини

Спорт / Око

ОкоБоли главаВицФото