Најстарите облеки и модни додатоци

09.02.2024 11:44
Најстарите облеки и модни додатоци

Претставуваме листа на некои од најстарите облеки и модни додатоци кои некогаш биле пронајдени.

Најстариот градник (стар 500 години)

Градникот на сликата погоре бил користен во Австрија некаде помеѓу 1390 и 1485 година. Целосно обложени градници, декорирани со чипка, беа пронајдени под подните даски на австрискиот замок Лемберг во 2008 година. Досега, најрано пронајдените градници датираат од 1800-тите .

Најстариот кондом (стар 370 години)

Овој кондом за повеќекратна употреба, направен од свинско црево, бил користен во 1640 година во Лунд, Шведска. Одел заедно со упатство (на латински) во кое пишувало дека треба да се исчисти со топло млеко за да се спречи корисниците да фатат сексуално преносливи болести.

Најстарите чорапи (стари 1.500 години)

Изработени од волна, овие романо-египетски чорапи биле дизајнирани да одат во комбинација со сандали. Овој пар бил сплетен помеѓу 300 и 499 година од нашата ера и пронајден во гробница во колонија на античка Грција во централен Египет во 19 век.

Најстариот џемпер (стар 1.700 години)

Најстариот џемпер на светот, пронајден на норвешки глечер во 2013 година, бил направен од јагнешка и овча волна исткаена во ткаенина со дијамантски дезен.

Најстарите очила за сонце (стари 2.000 години)

Најстарите заштитни очила за снег биле направени од коскена кожа и дрво и датираат од пред 2000 години од културата позната како Старо Берингово Море, народ кој живеел околу западниот брег на Алјаска и бил предок на Инуитите. Очилата за снег на сликата, откриени пред околу 800 години на канадскиот остров Бафин, биле дизајнирани да ги заштитат очите од снежното слепило предизвикано од сјајната пролетна сончева светлина.

Најстарите панталони (стари 3.000 години)

Овој древен пар панталони е стар 3.300 години и е пронајден во гробниците Јангаи во Западна Кина во 2014 година.

Египетски фустан стар 4.500 години

Египетскиот фустан стар 4.500 години, макотрпно составен од приближно 7.000 монистра, е пронајден во гробница во Гиза, Египет. Се верува дека фустанот ѝ припаѓал на жена современичка на кралот Куфу (2589-2566 п.н.е.). Иако оригиналните жици се распаднале со текот на годините, монистрите останале во првобитните позиции, овозможувајќи точна реконструкција.

Бојата на монистрата избледела, првично биле сини и тиркизни. Првично се мислело дека се носел за танцувачки ритуал, но по склопувањето тежината на фустанот сугерирала нешто друго. Археолозите сега шпекулираат дека можеби се носел за време на погреби.

Најстарата чанта (стар 4.500 години)

Германската чанта стара 4.500 години била декорирана со кучешки заби! Делува одвратно, но се чини дека овој модел тогаш бил многу модерен, бидејќи кучешки заби биле пронајдени и во украси за коса и кај ѓердани.

Најстариот фустан (стар 5.000 години)

Најстариот фустан на светот некогаш пронајден, наречен Тархан фустан, е ископан во 1913 година од гробот на Првата династија во Тархан, египетски гробишта лоцирани во Египет, 50 километри јужно од Каиро.

Најстарите кожни чевли (стари 5.500 години)

Мокасините стари 5.500 години направени од говедска кожа се пронајдени за време на археолошките ископини во 2010 година во пештерата Арени-1 во југоисточна Ерменија. Материјалот од кој се направени бил исечен од едно парче кожа исклучително добро сочувано во трева и сув овчи измет. Малиот број на овие мокасини сугерира дека ѝ припаѓале на жена.

Најстарите обувки (стари 9.300 години)

Најстариот пар чевли е ископан во 1938 година во базенот Форт Рок во Орегон. Чевлите се изработени од завиткана кора од жалфија, со рамен ѓон и обвивка на прстите.

Најстарите влакна произведени од човекот (стари 34.000 години)

Археолошките ископувања во древна пештера на планините Кавказ во денешна Република Грузија открија ленени влакна за кои се смета дека се стари повеќе од 34 000 години. Научниците велат дека откритието ги претставува најстарите примероци на ткаенина и конец за кои е познато дека ги користеле луѓето.

Најстариот накит (130.000 години)

Во 2015 година, научниците објавија дека го пронашле најстариот накит во светот - осум канџи од орел откриени во локалитетот Неандерталец во Хрватска. Орловите канџи, од најмалку три различни птици, имале повеќекратни белези за сечење, засеци за конци и докази од полирање, што ги навело истражувачите да веруваат дека тие биле носени како дел од ѓердан или нараквица. Откритието го зајакнува тврдењето дека неандерталците не биле пештерски луѓе со забавен умствен развој, туку дел од сложено, интелигентно општество кое вклучувало религија и уметност.

Истражувачите велат дека веројатно е дека канџите биле избрани за церемонијална цел, покажувајќи го разбирањето на неандерталците за симболизмот. Бидејќи накитот датира од околу 80 илјади години пред доаѓањето на современите луѓе, исто така е невозможно неандерталците да го украле или да го копирале дизајнот. Пред откритието, се веруваше дека најстариот накит во историјата се некои морски школки пронајдени во Израел и Африка, стари околу 100 илјади години. Школките биле пронајдени длабоко во внатрешноста на земјата и имало докази дека биле користени како монистра.

Извор: https://themindcircle.com

ОкоБоли главаВицФото