Протестен концерт на депонијата во Тетово

04.10.2016 10:17
Протестен концерт на депонијата во Тетово

Невообичаен протест на уметници од Тетово против загадувањето од дивата депонија вчера беше организиран токму на место каде се собира отпадот на влезот во градот.

Уметници со изведба на суитата „Воздух“ од Бах, упатија знак на протест против дивата депонија.

Протестот беше организиран од невладината организација „Еко Герила“ во пресрет на филмскиот фестивал „Тифф ОДА“ кога во Тетово се очекува да бидат присутни многу уметници.

Извор: ТВ 21

Слични содржини

Активизам / Екологија / Настан

ОкоБоли главаВицФото