Најкреативните транспаренти од Глобалниот марш на жените

27.01.2017 10:55
Најкреативните транспаренти од Глобалниот марш на жените

Маршот на жените во Вашингтон и придружните сестрински маршови - во САД и ширум светот – изнесоа над пет милиони луѓе на улиците во саботата, на 21 јануари. Оние што маршираа зборуваа за еднакви права за сите жени, но протестираа и против претседателот Доналд Трамп. Не дојдоа со празни раце. Многу луѓе носеа транспаренти за нивниот глас да се слушне подобро. Маршот беше добра можност да се искористи хуморот како моќно оружје против угнетувањето.

Многумина демонстранти користеа референци од поп културата и правеа паралели со разни приказни за борбата на доброто против злото. Хари Потер, Војна на ѕвездите, па дури и Мугату од Зулендер беа на некои од транспарентите.

Погледнете некои од транспарентите од Маршот на жените.

Извор: http://mymodernmet.com

Слични содржини

Општество / Активизам / Свет

ОкоБоли главаВицФото