Помеѓу уметност и карантин

30.03.20 13:17

Мрежата на светските музеи „Museum news“ објави Инстаграм предизвик за скратување на времето во карантин. Предизвикот е да се реинтерпетираат познатите дела од светската историја на уметност. Одзивот е голем, а интерпретациите прилично хумористични.

 Хаштагот е #TussenKunstEnQuarantaine што значи: Меѓу уметности карантин. 

Извор: museumsnews.com

ОкоБоли главаВицФото