Еко патрола

04.12.18 02:21

Активистите од „Скопје смог аларм“, синоќа околу 20 часот со рачен мерач утврдија дека во населбите Лисиче и Аеродром во Скопје, во воздухот има штетни честички кои се на ниво од дваесет и повеќе пати од дозволеното.

Објавија снимки на својот фејсбук профил и напишаа:

„Мерење на аерозагадувањето со рачен мерач PICO кај нефункционалната мерна станица во Лисиче. Ако не можат надлежните, ќе мериме сами!“

 

Извор: Скопје смог аларм

 

Слични содржини

Екологија / Око
Екологија / Око

ОкоБоли главаВицФото