Ѓаволска работа

02.09.19 00:46

Краткиот анимиран филм „Ѓаволска работа“ (1965) е уште еден од продукцијата на легендарната Загрепска школа на цртани филмови. Режијата е на Златко Гргиќ, а сценариотo на Тихомир Илиќ.

Гргиќ е најпознат како еден од творците на цртаната серија „Професор Балтазар“, а добитник е и на Златна палма на филмскиот фестивал во Кан.

„Ѓаволска работа“ е приказна за еден добар човек, на кој добрината му се враќа со лошо па тој решава да се промени...

 Извор: Youtube

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото