„Пешкири“ - анимиран филм

21.09.20 10:26

Во краткиот анимиран филм, „Пешкири“, Правата Анез (Prawta Annez) зборува за нејзините фрустрации и грижи за глобалните тензии преку навидум наивната приказна за борбата за место на плажата.

Осмислен како лесен и комичен, Авторката на филмот како своја теза го користи познатиот цитат на Ганди „око за око го прави целиот свет слеп“.

„Се надевам дека овој краток може да биде 4 минути забава и ескапизам за секој што ќе го гледа, без разлика каде се наоѓа или низ што поминува“, вели Анез.Извор: thisiscolossal.com

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото