Нутрицинизам

28.04.2021 13:50
Нутрицинизам

 

Грижата за здрава исхрана ми е на прво тесто.


Садовите ми ги доверуваат и своите најдлабоки тајнири.


Лажица е вилушка без проред.


Светот е каша, животот е кнедла.


Извини што напињам да се отвориш, професионална деформација од отварање конзерви ми е.


Толку ми е чиста совеста, можеш да лижеш од неа.


Шо убаво се распаѓа гравов, ко да попримил од мене дур се варел.


Целата кнедла ќе ја голташ?Бордолом - абецеден сок од зборовинки.


Животно што се јаде однатре: Јанѕовец.


Си го спакувал виното в_ранец и заминал мал_в_азија.


Основно својство на симит-погачата е самолебливост.


Блажени се вегетаријанците, зашто нивно е царството лебасто.


Кај и да си зелник дома да си.


Абе какви јагоди во зима, тоа само на фил го има.
Мојата нова зеленчукова парадигма: Патлиперка.
Ќе се одгледува во државата Пиперџан.


- Најдобрата паштета во Јужна Америка?
- Аргетина.


- Имам тетоважа од глушец.
- Rat tattoo ли?


- Мамо, не е добро згреано јадењето.

- Касни луто пиперче.


- Со што ја сакаш супата?

- Кнедли ти реков!


Слики: Wayne Thiebaud

 

Слични содржини

Книжевност
Книжевност
Книжевност

ОкоБоли главаВицФото