Боли глава

Природата...

Природата со илјадници години е речиси непроменета, и како таква е досадна. Бидејќи, ако ги погледнете компирот или зелката, зарем не ви се чини дека се јадни, дека им фали индивидуалност и стил, а за гламур и да не збориме. Мојава изложба е обид да се поработи на нивниот имиџ, за тие да станат малку повеќе funny и uptodate.

нема
05.05 11:28

Хомосексуалноста е една од најстрашните работи што постојат. Во либералните демократии народот ништо не значи, туку партиите и политичарите поддржуваат најстрашни работи, само за да ги добијат гласовите. Во Иран не постојат хомосексуалци.

01.05 16:18
ПрилогГолемина
images.jpg15.72 KB
Човек и мајмун

Секаде во светот се учи дека Бог го создал човекот. Само во нашите училишта се учи дека човекот настанал од мајмун.

Плуми Велиу, вероучителот од Битола револтирано ја коментира одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во основните училишта

29.04 10:29
Вероучител таксист

Отпуштените вероучители ќе бараат спас на улица и ќе сакаат и тие да возат такси, како и другите отпуштени работници. Но, нема повеќе место за таксисти

Стојанчо Ковачевски, претставникот  на таксистите е загрижен поради  можноста вероучителите да им ја земат работатa

28.04 11:21
Создавање идентитет

Српските манастири никогаш не смеат да станат пиони во опасната игра на создавање идентитет.

Вук Јеремиќ, српски министер за надворешни работи, пред извршниот одбор на Унеско во Париз, 21 април, 2009

27.04 10:00
Момент на искреност

Од мојата партија? Па, сите партии се мои!

Борис Тадиќ, претседател на Србија, одговара на прашањето дали некој од неговата партија ќе го напушти членството во некои управни одбори, 12 април, 2009

24.04 12:37
Тито и јас

Никогаш тоа не сум го рекол. За жал, јас бев на спротивната страна и нема шанси да сум рекол такво нешто. Да речев такво нешто, мајка ми ќе се дигнеше од гробот и ќе ми плеснеше шамар.

Ќиро Блажевиќ, селектор на фудбалската репрезентација на БиХ, одговара на прашањето зошто рекол дека сака да биде закопан покрај Тито

22.04 10:29
Полудениот академик

Тој социјален, политички и морален талог на трибалниот варварски Балкан ги зема за сојузници Америка и ЕУ против најдемократскиот, најцивилизираниот, најпросветениот балкански народ - српскиот народ.

Добрица Ќосиќ, писател и бивш српски претседател, ги опишува Албанците во својата нова книга „Време на змиите“

21.04 09:57
Викендаши

Имаат сè што треба... медицинска помош, топла храна... Се разбира, сместувањето во коешто се е малку привремено... Но, би требале на тоа да гледаат како на викенд на кампирање.

Силвио Берлускони, италијанскиот премиер, ги охрабри илјадниците бездомници по разорниот земјотрес

16.04 10:22

Чувствувам потреба од разговор за Персија, за сите култури, за сите работи овде, јас стигнав до тука, но сакав да одам уште подалеку, чувствувам интерес за јазикот и за начинот на кој пишувате и за писменоста кај вас. Јас не одев за да водам војна. Јас сум пред вас заради култура, сакам да знам за вашата лингвистика. Не треба да војуваме, треба да создаваме пријателства среде народите, да ги доближиме гледиштата...

Духот на Александар Македонски му се обраќа на американскиот спиритист Херман кој, пак, му се обраќа на македонскиот историчар Донски

15.04 10:10
Тркалезно па на ќоше

Тоа е разумен компромис, не можам да ви објаснувам. Сфатете го. Веројатно треба да знаете за што станува збор во преговорите. Јас не можам да ви објаснувам сега. Видете, не зборуваме за промена на името, ве молам проучете го проблемот со преговорите што ги водиме со Република Грција и тогаш ќе можам да ви одговарам на прашањата.

Ѓорге Иванов им објаснува на новинарите што е „разумен компромис“

14.04 13:37
Да не боли глава

Ги повикувам сите да излезат на избори, дури и ако ги боли глава. Нека испијат аспирин за да не ги боли главата следните четири години.
Иво Санадер, хрватскиот премиер, ги повикува гласачите да излезат на локалните избори закажани за 17 мај 2009

13.04 13:00
Докажи дека не си виновен

„Во образложението на пресудата, судијата Јани Нича, објасни дека Тупурковски и Андонов не успеале да докажат дека не се виновни“.

07.04 15:57
Контрамитингаш

Утре во 12 часот, на плоштад во Скопје, најверојатно, збирштина од геј и атеисти ќе се обидат да шират гадости под закрила за грижа на архитектурата на градот, а против изградба на црква.
Јанко Јадибурек, 27.03.04, на својот блог
 
Клетиот Турчин против македонскиот народ, пак
Бараме веднаш да престане хајката против МПЦ и македонскиот народ.
МСУ никогаш не реагирала против изградбата на 8 џамии во Скопје и 51 џамија од Карпош до Кичево, само во последниве 10 години.
Затоа, бараме Ѓунер Исмаил, Ерол Ризов, Срѓан Керим и Велија Рамковски преку нивните медиуми да престанат да прават хајка поради изградба на 1 (една) црква.
Македонска студентска унија

02.04 12:10

Препорачуваме

За каква ЕУ се Европејците?

ЕУ постојано бара баланс меѓу „идеалистите“ и „прагматичарите“.

Мртвороденчиња на посткомунизмот

Луѓето едвај се изборија за слобода и веднаш мораа да се откажат од неа зашто беа прогласени за незрели да ја користат.

По што посегаме ние?

Поданичката и провинциската политичка култура сè уште доминираат кај нас.

нема

За почеток: да се сруши споменикот на Мајка Тереза, да се отстрани споменикот „Воин на коњ“ или како и да се вика, да се сруши Триумфалната порта, да се вратат фасадите на Стоковната куќа и Електростопанство.

ОкоБоли главаВицФото