Слободата е вистинската победа

03.03.2012 14:06
Слободата е вистинската победа

Се претпоставува дека Али Ахмети, како студент на Филозофскиот факултет во Приштина, некогаш ги прочитал дефинициите за победата, кои се спомнуваат во расправите на Платон. Во една од тие дефиниции, пишува дека победа за некого е и кога другите околу него се поразени. Значи, победник би бил и оној кој, иако нема свој удел за победата, станува тоа, поради простиот факт што другите околу него се поразени. Ако се следи политичката кариера на сè уште првиот Албанец во Македонија по легитимност, има многу показатели дека токму ова дефиниција најдобро ги објаснува неговите победи. Така, тој речиси секогаш, бил на вистинското место, кога некој друг бил поразен, изгубил, промашил или се изморил. Победник по заслуга на поразите на другите. Тоа можеби се објаснува со трпението кое го краси како лидер, со страдањата што ги доживеал дури стасал до тука или, едноставно, си има к’смет и среќа човекот.

Не знам колку таквите победи се слатки, но знам дека во Македонија тие се единствените важечки. И тоа е така поради фактот што сè уште еден од најточните описи за каква било општествена активност, вклучувајќи ја и политиката, тука останува дека таа е играње на фудбал без обележани стативи!

Имено, според тој опис, Македонија е како еден стадион, во кој има многу екипи и играчи, мноштвото од нив ја знаат својата страна и има одбележани линии за аут и за корнер, но нема обележани греди или стативи, за да се знае што е погодок. Така што, да каде и да шутнеш, може да си дал гол, а исто така, може и да не ти се есапи. При таква игра, секогаш најважни се навивачите и судијата. Важно е судијата да се погоди – а од таква сорта се сè почести, тие кои едноставно гледаат да си ја земат дневницата, како што се странските дипломати и меѓународните преставници, кои си земаат плата, дури и да има и да нема голови и игра во Македонија.

Или, ако ти се погодат навивачите, да скандираат против судијата, со вообичаените хомофобични извици, тогаш едноставно сè што треба е да се шутира накај необележаниот гол. Или, уште посигурно и без нималку напор и труд: да чекаш другите да дадат автоголови, или да ја извадат топката надвор од стадионот!

Поради поделеноста на навивачите и честото менување на судиите, сепак, изгледа дека уште долго време, тука кај нас, најсигурен победник ќе биде тој што има среќа другите околу него да се поразени. Без напор, труд и предизвик, и во политиката и во фудбалот, на крајот е важен резултатот, а не статистиките за поседот на топката, за дриблинзите или за шутовите. Што би рекле Турците кои, ете, уште еднаш, преку телевизиските серии сакаат да ни шетаат голи по куќата: Не ја гледај Хатиџе, туку Нетиџе (резултатот)!

Но, ако е сè поизвесно дека студентот по филозофија го прочитал Платон, тогаш станува уште поизвесно дека пропуштил едно многу важно читање, она кое луѓето тука го сметаат за обврзувачки дел од општата култура на елитите. Тоа е култниот стрип Алан Форд. Имено, во тој стрип, се провлекува една девиза и мото, која еден лик, кој се вика Грунф, ја носи дури и на маичката, а која гласи: Ако сакаш да победиш, ти мора да не изгубиш! Тоа значи никогаш и никаде да не изгубиш.

Само така се станува вистински победник. И според Платон и според Грунф. Што, сепак, не е случај со Али Ахмети. И тоа поради поразите на Али Ахмети од страна на првиот муслиман по нелегитимност во земјата, Сулејман Реџепи! Порази кои останаа малку забележани за јавноста.

Нелегитимноста на овој последниот е во многу нешта, но пред сè во нелегалната промена на уставот на Исламската верска заедница во 2008 година. Од тогаш, па сè до скорешното давање на дел од вакафскиот имот под хипотека, во ИВЗ нема ниту едно од двете многу важни „Л“ за една верска институција: легалност и легитимитет! Тоа тогаш воедно беше и вториот заведен пораз на Али Ахмети, кој токму во тоа време (летото 2008 година), ја прекина, според него, нелегетимноста во претставувањето на политички план.

Првиот пораз од него го претрпе во 2005 година, кога Али Ахмети ги собра оџите во Речица, потпиша со нив некаков договор за средување на тогашното грне меѓу оџите, а токму Реџепи му го упропасти тој план. Потоа, следната година на пролет, уште беше ДУИ на власт, кога истиот, преку ДПА, во Кондово го презеде најголемото муфтиство на ИВЗ, скопското муфтиство и после тоа беше избран за поглавар на ИВЗ.

Но, зошто ова оџинска работа би била важно да се знае и на македонски, освен дека е најдобар аргумент дека, според Грунф од Алан Форд, Али Ахмети не е никаков победник? Тоа е поради вистинската дефиниција, а не верзиите во расправите, која ја дава Платон за победата: Прва и најдобра победа е да се освоиш себеси, да бидеш освоен од себеси е најсрамнато и најгрдото од сите нешта!

Имено, само слободата е вистинската победа. А таа слобода е цела, баш како Македонија. Слободата поединечно е до таму каде што почнува слободата на другиот, но колективно и во целост гледано, таа исто така завршува кога комшијата ќе ја нема. Во периодов што следи – според премиерот, пет години, а според сè, изгледа многу пократко – ќе биде многу важно да го осознаеме ова. Плус фактот дека слободата нема боја и нација и дека се добива секој ден и секаде.

Денес, четврток, за неа ќе се изборат луѓето во Гостивар. Таму ќе нè има секакви и од секаде. Но, сите слободни. Според сите дефиниции.

Извор: Фокус

Денеска сабота, да те прашам

Денеска сабота, да те прашам колку „слободно“ се чуствуваш по катарзичното кршење, дивеење и тепање недолжни македонски момчиња во Гостивар и Скопје? Вистина, убаво си кажа СЕКАКВИ ве има, ама тоа е, земјата трпи секакви што ја газат, па и такви. ТИ СИ ЛИЦЕМЕР.

I would actually like to know

I would actually like to know how you feel about European leaders vis-a-vis the Muslim religion. I'd LOVE to hear your opinion on how western leaders are growing more and more impatient with certain "Islamic values".
I would really love to hear how Albanians (as one of the only two Islamic nations of Europe) feel about the discrepancy of Islam and European values?

Let me know, please.

Well?! No guts, no glory, you

Well?!

No guts, no glory, you know!

Батка, ти да не си проголтал

Батка, ти да не си проголтал по грешка некое УСБ или процесор? Па се растопиле алкалните батерии унутра и те дрма некоја чудна грозница на киборг, осеќаш?! Или Американциве поткожно нешто ти уградиле, а ти си се обидел со зуби да го скинеш и си напраил беља - се’ растекло и те полудело. Иди кај некој аутомеханичар, батка, и барај помош за твоиве проблеми, пред да те лоцираат американскиве беспилотни летала и пред да те претворат во уште една јадна мрља. Иди полечи се, иди поправи се.

OK, I'M TOLD YOU'RE ACTUALLY

OK, I'M TOLD YOU'RE ACTUALLY MULTIPLYING (cut/paste) YOUR COMMENT.
GET OFF IT PLEASE, AND MAKE ROOM FOR MEANINGFUL DISCUSSION!

Доста измислени дијалози, ај

Доста измислени дијалози, ај малку памет во глава, кажете му на оџата дека заради правична застапеност од утре ќе имате православен отец кој ќе пишува кај вашето окно. Пизди...

Are these people

Are these people REAL?!
Insulting and using profanities in relation to religious representatives?!
How on earth do you people feel you should join Europe, is beyond me!!!

And if this portals proclaims itself to be positioned left, I suggest they think again!
People here seem to be fascists!
And it doesn't bother the w/masters one bit!

Mnogu dobra analiza.Megutoa

Mnogu dobra analiza.Megutoa covek ne moze a da ne gi komentira albanskite znaminja na demonstraciite. Slobodata vo Makedonija e zagarantirana so Ustav, a toj ustav si ima svoj simbol t.e. zname. Demonstrantite nosea simbol na drug Ustav , Albanskiot.
Dali treba da razbereme deka vandalite treba da gi kaznime po Albanskiot Ustav i definicija za sloboda, ili spored Makedonskiot. Morate da izberete veke ednas po koj pravila sakate da igrate "fudbal". So ili bez golovi ne e vazno.

Рамадан Рамадани = расчинет

Рамадан Рамадани = расчинет оџа следбеник на лажен пророк. Типичен лицемерен шалбанец.

Да беше обратно-жртвите

Да беше обратно-жртвите Македонци а сторителот Албанец, Албанците во Гостивар никогаш, НИКОГАШ немаше да се кренат да протестираат и да вандализираат објекти на Албанци!! А во тој контекст, Албанците извикуваа УЧК и Илирида, на протест “наменет против полициска бруталнот“!! Бре, бре!! Како, на овој начин, во соживот, како?!

ОкоБоли главаВицФото