(Видео) „Скопје 2014“: Проектот кој рушеше град, културно наследство и демократија

10.03.2017 01:34
(Видео) „Скопје 2014“: Проектот кој рушеше град, културно наследство и демократија

„Скопје 2014“ е еден од најкоментираните и најконтроверзни проекти во поновата македонска историја. Тој од проценетите 80, стигна до повеќе од 670 милиони евра, а луѓето со кои разговаравме потенцираат дека проектот се градеше уништувајќи зеленило и јавни простори користени од сите граѓани, истовремено моделирајќи закони и „барокизирајќи“ познати архитектонски дела.

Во видеото на Радио МОФ се вклучени изјави и мислења од активистот Никола Наумоски од „Плоштад Слобода“, претседателот на Асоцијација на архитекти на Македонија, Мартин Пановски, новинарот од Build.mk, Бојан Блажевски и професорот на Архитектонски факултет Мирослав Грчев.

Извор: Радио МОФ

ОкоБоли главаВицФото