Меѓународен ден на (не)слободата на медиумите

03.05.2017 10:15
Меѓународен ден на (не)слободата на медиумите

Новинарите во Македонија го дочекаа 3 Мај – Меѓународниот ден на слободата на медиумите со бројни притисоци додека ја вршат работа, насилства, цензура и автоцензура, како и со затворање на два весника кои се дел од историјата на современа Македонија.

„Репортери без граници“ во последниот извештај ја смести Македонија на дното на листата балкански земји со најмала слобода на медиуми и доби статус на неслободна земја според „Фридом Хаус“. На темата со Тамара Чаусидис, претседателка на Синдикатот на новинарите и медиумските работници во Македонија, разговараше тимот на „Само прашај“.

Извор: Радио МОФ

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото