Далеку од куртон

13.07.2017 15:25
Далеку од куртон

Кон Центарот на Земјата

Туку самата глетка
дека ти излезе на тв
да браниш теза
дека не си украл многу
туку малку
покажува на кое дереџе
си спаднал 
црни Грујо...

А тек има да тонеш
и тонеш
и тонеш.
Ти си како
графитна бургија
на нафтена платформа
на Тихи океан.
Цепаш длабоко
под нивото на морето
километри надоле
накај центарот на земјата!

 

Зврле е една од најголемите несреќи што ѝ се десиле на Македонија!

Колку стотици милиони евра е штетата од ова човече?!
Колку мафијаши поминале неказнето за серии злодела?!
Колку само човечки судбини биле уништени,
колку луѓе биле приморани да бегаат од земјава
поради теророт овозможен од ова гомно со бркови?!
Колкава е индиректната штета од самото чувство
дека во земјава нема правда и нема закон?!

И имаше храброст да се појави во собрание
и да држи говор и сам да се фали!?
КАКВА СВИЊА, КАКОВ ЗЛОТВОР, КАКВА НАКАЗА!!!

Ти си бе Зврле една од најголемите несреќи,
еден од најголемите злотвори,
сигурно во топ 10 што ѝ се случиле на земјава
од почетокот на времето па до денес.
ДА БОГ ДА СЕ НИКАД НЕ ПОВТОРИЛА!!!Попот Ивица е класична религиска будалетинка

Попот Ивица е класична религиска будалетинка
поради што навистина ги мразам сите религии.
Вакви ропаци имало многу пати во историјата.
Шарлатани од тој тип во Руанда пред 20 години
на разглас го повикуваа населението
со ножеви српови чукови да ги колат комшиите Хути.

Исто така во војните во екс Југославија
поповите и оџите од сите три завојувани заедници
ги благослуваа четите кои одеа во колежи на цивили.
Слична беше улогата и на МПЦ: не повикуваа на мир во 2001
туку панично повикуваа на христијански воен поход.

Еве го сега и црепов, муле шашардисано,
сере за Сорос, зомбија, пропаст на човештвото,
дрн дрн јариња, гомно смрдено.
Сорос и отпорот во Македонија се бори
против мафијаши, изроди, лудаци кои краделе, лажеле,
уништувале човечки судбини, правеле оргии на Халкидики... -
што кур има тука христијанско бе попе мамичето твое шизофрено?!

На мамлазов треба да му ја дадат болницата Бардовци за епархија,
па таман на сред литургија и него докторите да му шибнат инекција
у газ, за да се смири малце да не направи некоја беља!

Ивица во основа не е толку крив. Крива е религијата.
Он е само толку многу глуп што поверувал во Библијата.
Исто е со ИСИС и Ал Каеда, и они поверувале во Куранот.
Во верските книги насилството е благословено,
да не се правиме мутави.
Реално 90 посто од светите книги се будалаштини
напишани од будалетинки пред пола век и јаче.

Далеку од куртон

Сите овие
жестоки напади кон Заев
не треба никого да тревожат.
Убо е то,
демократија е ебаго,
за ова се боревме,
он е сега власт,
власта треба да се малтретира
и риба жестоко,
така што им порачувам
на Јоци, Ванковска,
Цуцулот и цел Курир
да си купат повеќе
кафе и ред бул
и само јако дечки.

Што се однесува до мене,
ќе му дадам фора на СДСМ
една година а не сто дена,
зашто после една декада режим
на секоја нова власт
ѝ треба 3 месеца
да ги најдат даљинската од климите
и да утврдат
кој сè работи во владата,
а потоа вкупно една година
да се видат првите резултати.
Што не значи дека
во меѓувреме нема
да критикувам и давам предлози
или па дека ќе ја фалам
секоја владина мерка.
Значи, далеку ќе бидам од куртон,
но вистинското ќе биде
по една година од сега,
тогаш ќе почнам
да трчам по Заевци
со мобилни
ако има потреба секако.
Дај боже да работат
како што очекуваме од нив!


Мешана скара

Дај ви се молам средете се малце и заозбилете се,
немој да нè брукате сите нас
кои ве помогнавме за да дојдете на власт...
Додека сте у влада
има да сркате манџа, гравче, супа
и евентално мешана скара,
и тоа е нешто за што нацијата сонува и го јаде еднаш неделно,
дај не се занесувајте.

Слики: Свирачиња

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото