Не фрлајте пари џабе: Направете сами гел за дезинфекција!

23.03.2020 13:07
Не фрлајте пари џабе: Направете сами гел за дезинфекција!

Видеото на битолчанецот Дејан Киревски покажува како дома да се направи гел за дезинфекција и да се заштедат пари за овој неопходен производ.

Потребни состојки за раствор од 1.2 литри:

1. Алкохол 96% 1 литар

2. Xидроген пероксид 52 ml.

3. Глицерин 18.5 ml.

4. Дестилирана вода или вода од чешма зовриена и оладена 130 ml.

Напомена: Рецептот е направен според препораките на World Health Organization, тој е безбеден и може со 70% алкохол да се направи.

Извор: babambitola.mk

Слични содржини

Психологија / Живот
Книжевност / Живот

ОкоБоли главаВицФото