Како да останете нормален

15.06.2011 09:55
Како да останете нормален

Прескокнете ги по секоја цена телевизиските вести, не читајте весници (освен некролозите во кои ќе проверите дали претходната вечер не ве каснал некој тигар или некое друго животно), не плаќајте даноци, плукнете го в лице па скот акзумана кога ќе дојде да го бара гробот на александар македонски во вашиот двор, а и ако нема да дојде плукнете го слободно, избришете си го газот со секоја судска покана, ако некое утро дојдат да ве приберат алфите и омегите на општата глупост кажете им дека ќе им ја наполните полициската станица со коли од ешерихија ако одбијат да разберат дека ешерихија коли во плексусот на македонија се тие како како второ име за луѓето што сè уште се во служба на надвојводата шарло, најдете време да се испразните на некое ќоше од спомен домот на најголемиот идиот меѓу македонските архитекти, обесете една огромна пластична вагина под триумфалната капија на македонскиот пичкаст карактер, запалете скара пред македонската академија на науките и утките, мелено месо, може овчо, свинско или македонско од фармата на преродбата, носете со себе некој остар предмет со кој ќе му ги дупнете гумите на пајакот кога ќе дојде да ви ја крене колата, сменете си го името, а во графата за националност на претстојниот попис пишете дека сте ништо или дека сте никој и ништо, преродена будала или така некако, во институциите гледајте бактерии од кои ќе бегате ако немате некој граѓански антибиотик во форма на спреј или шумечка таблета, обидете се од некоја безбедна дистанца да му ги наполнете со мочка обувките на првиот пајкан или, уште подобро, на првата пајканка (пожелно би било да е со мустаќи), сипете мрсна боја или помија врз главата на министерот за правда или врз патувачката шуплина на манијакот од министерството за финансии кога ќе минуваат под вашиот балкон за да се уверите дека нема да почувствуваат ништо, мавнете ја со кондура несобуена сто и дваесет дена главата на неговата екселенција шарло, надвојводата од македонија и демир хисар и маркизот на бардовци и цела пајонија кога ќе реши да удри камен темелник на следниот масакр на дрвото во нашата слатка татковина, кога ќе ја сретнете лилето поповска на горниот кат на двокатните автобуси од кина покажете и колкав кур изел македонскиот народ додека таа се лигавела со никола груевски, викнете ја марина абрамовиќ да ви покаже како изгледа нацијата што доживува многукратни оргазми додека ја ебаваат во (не)здравиот мозок, купете на зеленото пазарче две табли расипани јајца од марката софија и скршете ги пред министерството за надворешни работи, купете настаро еден минофрлач од двеста милиметри, качете се на скопска црна гора и обидете се да ја погодите акрополиската палата на уставниот суд, кажете ѝ на благородна дулиќ дека е дражесна ко одри хепберн и паметна ко маргарит јурсенар, купете маска на фуере и заѕвонете му на влатко ќорчев некое пијано утро меѓу три и четири, ископајте паљурска дупка во дворот на лудиот крал од династијата на хорхенбурзите и кажете дека сте свети павле, ако некој дојде да ве праша што правите, обидете се со некоја лопата да му го отворите газот на премиерот (ред е по толку отворања што тој ги направи за сите нас и ние да го подотвориме него), организирајте модна ревија долче, габана и мартин, прашајте го дедо стефан може ли автокефалност да добие едно тело кое се однесува како да е безглаво, замолете ги сеп блатер и мишел платини да најдат некоја репрезентација што ќе се согласи да не нè победи, потсетете го ко це та дека водата во вардар сè уште не е солена, изнајмете авион и гледајте да му го откачите моторот во моментот кога ќе ја надлетувате куполата на зградата на таканареченото собрание на народот што не може да остане жив ако малку се мрдне или ако дозволи да го мрднат, мислам на север дека беше ориентацијата, заверете на нотар изјава дека ќе ја укинете арм во првите три дена од освојувањето на власта, заверете уште една изјава со која ќе се обврзете дека во музејот на восочните фигури другарот ѕинго ќе биде застапен со оригиналот (само треба притисокот да му се спушти под сегашните пет кратопаскала на еден или, уште подобро, на нула) може и трета да потпишете, дека со помош на магија и естетска хирургија ќе обезбедите одредена доза на привлечност на македонската православна црква, дека нема да има потреба дополнително да се докажува дека премиерот не е со сите кога го брани достоинството на сите, дека ќе се обврзете да ја соборите оваа ненародна власт до крајот на овој милениум и дека во врска со таа цел ќе го ангажирате другарот црвенковски, дека ќе му дозволите на човекот да ја рехабилитира вашата партија и дека нема да престанете да се правите блесави и да верувате дека другарот ѓоковиќ може да го симне надал од првото место на атп листата ако за први тренери ги ангажира другарите магдинчев и васила тупурковскога, тоа е таа паралела, дека нема да јадете ништо благо ако човекот реши да се кандидира за премиер по триесет и деветти пат, дека бандата на чело на државата не е толкав проблем колкав што е бандизираното општество, дека катастрофичната имагинација на тричковски е многу под катастрофичните потенцијали на македонската пракса, дека нема да го спречувате распаѓањето на сдсм и исчезнувањето на вмро и така натаму и на тоа слично, драги пријатели и непријатели, во гомна сме до гуша ако на плеќите нè носи никола груевски, но тоа не значи дека без него ќе се удавиме зашто сето срање доаѓа од неконтролираното празнење на испреплетените црева во неговата глава.

Извор: globusmagazin.com.mk

Илустрација: Вилијам Бери Робертс

"во гомна сме до гуша ако на

"во гомна сме до гуша ако на плеќите нè носи никола груевски, но тоа не значи дека без него ќе се удавиме зашто сето срање доаѓа од неконтролираното празнење на испреплетените црева во неговата глава."
Odlicno!!

Mali daj idi pisuvaj vo

Mali daj idi pisuvaj vo politikin zabavnik..ne ne truj so dnevno politicki sranja za toa kako nisto ne vi cini...na koj ne mu cini neka seta

Ti si chovek, bolen! Samo

Ti si chovek, bolen! Samo zaradi toa shto povekjeto ne se soglasuvaat so svojot koncept, ti bi go unishtil svetot. Na kogo mu prefrlash za "pichkast karakter"? Toa e tvoe odlichje i odlichje na tvojata opcija. Bevte u gs napikani na Belgrad, pa posle i na Brisel. Gruevski pokazhuva madinja pogolemi od onie na Bukefal. Madinja znaesh shto se, onie topki vednash do tvoeto lice dodeka mu go dudlash na Branko ili Vlade Milchin! Ve molam objavete, bez ogled na vulgarnosta! Ovaa vulgarnost od Trcharijovski, zasluzhuva edinstveno vulgarnost kako odgovor!

Ти очигледно добро си му ги

Ти очигледно добро си му ги опипал мадињата на Пастирот, а се ми се чини дека на времето и на Бранко си му ги држел, ама нему му се смалиле од многу алкохол, па ти како и сите прави комуњари, премина кај поголемиот мадоња, кому до мадиња му беше напикан оној на Ѓелиќ.

Da, ti si madonja, bash:) Od

Da, ti si madonja, bash:) Od kaj mene me poznavash, pa da me diskreditirash so vakvi zborovi? Ova e kako primitivec razbira debata. Komentiraj za tekstot i stavovite vo nego, ne si go meri so nepoznati. Mozhe sum tatko ti, a ti hulish... Chekaj da proveram u detska stvarno!

Иван, а ти кого познаваш од

Иван, а ти кого познаваш од овие овде, па да дискредитираш на основ муда?!

Јасно ми е дека кога ти се хируршки одстранети ги гледаш и мислиш насекаде, ама немој тука.

Jas komentiram za tekst i

Jas komentiram za tekst i stavovi. Ti komentirash za mene. Kritika na stavovi, a od druga strana plukanje za "hirurshki odstraneti madinja":) I kako da zavrshi ovaa diskusija? Vie momci ste boljshevici, samo evroboljshevici:)

комуњарски гомненици. ваквите

комуњарски гомненици.
ваквите нека се прпелкаат во нив што подолго.

Аааа, извини драг иванчо,

Аааа, извини драг иванчо, навистина не сватив дека ти цело време си коментирал текст и ставови.
Глупав, глупав јас.

Ако целта на текстов е

Ако целта на текстов е сатира, тогаш е тотален неуспех. Не е смешно, не е интересно и уште во првите десет реченици преоѓа во невкус и бесмисла.

Ако целта е издржана општествена критика (при што неартикулирано се урла за непочитување на судски покани - демек у гулаг ќе го носат, па тој демократично се бунтува; за неплаќање даноци - претпоставувам се угледува на црвенобуржоаските и нововмровските охлократи кои ги идолизира, маму му ебем морално банкротирана) пак е тотален неуспех.

Ако целта е да се дефинира нормален граѓанин (некој чие однесување е во склад со некои норми на однесување кои преподобниот Тричковски ќе ги дефинира наместо нас) повторно е тотално промашен, бидејќи не нуди никакви алтернативи или нормално однесување- урла, вреска, се грчи и покажува со прст на се' што е срање. Толку. Вредност има колку таа циганката одлепена кај Геодетски што пред некоја година секој ден правеше муабет со воздухот и крештеше и обвинуваше некои фантомски функционери што и' го изеле животот.

Патем, мислиш дека ќе ги мобилизираш граѓаните со тоа што ќе ги наречеш пички? И после ќе збориш на телевизија дека власта не ги почитува правата на жените, а фураш сексистички дискурс од најнизок тип?

Ова ако е став, јас сум Мирко Попов.

Повиков за граѓанска непослушност (бидејќи на крај изгледа на тоа се сведува) нема за крајна цел приморување на постоечката власт да се однесува во склад со волјата на граѓаните, туку има цел да ги заврти кон другата партија, другата страна на истата уговнета паричка.

Да ви кажам нешто, биполарно пореметени хуманоиди ниедни- ни Грујо ни Бранко, да ги ебам и двајцата, ни Пастирот ни Капото. Не правам разлика помеѓу партиски војници кои му го пушат на едниот или на другиот. И двајцата му го пушите на некој. Срам да ви е, гомнари едни, мамето им го ебавте на своите. Наместо да си рипате на гуша едни на други за двајца султани-социопати кои курот ги заболе за вас и вашата благосостојба, подајте си рака и заедно сотрете ги за век и веков. ТАКА СЕ ОСТАНУВА НОРМАЛЕН ВО МАКЕДОНИЈА!

Amin!

Amin!

Слични содржини

Став
Став

ОкоБоли главаВицФото