Боли глава

Сите да добиеме по едно екстра лето откако ќе заврши ова сето

Сакам да знаете дека се откажав од поезија и сега се залагам да не ни се рачунаат годините од пандемијата во животниот стаж.

Исто така мислам дека е фер

сите да добиеме по едно екстра лето

откако ќе заврши ова сето.

Освен бугарските политичари -

за нив екстра вето.

Тања Аждаја, Фејсбук, 18.11.20.

нема
20.11 11:33
Ситноколонијалниот Бугарин

Кој е ситноколонијален? Ситноколонијален човек е, на пример, Бугаринот, чија најфлагрантна, иако не и единствена можност да опстојува денес како колонијален субјект и покорувач, е државата Северна Македонија. Според него, „добрососедските односи“ се базираат на појдовното понижување што тој воопшто треба да признава нешто, кое според сите правила и убедувања си е „негово“. Бидејќи во меѓувреме тоа нешто го изгубил, ретката можност денес да триумфира како колонијален субјект за него значи да го предефинира „добрососедството“ во дипломатскo изнудување на едно асиметрично „пријателство“, раководејќи се од опортунизмот на ситуацијата. Се разбира, бугарскиот македонист е ситноумен во својот инает да испроси уважување како „авторитет“ и како одамна прогонетиот „голем брат“, мешајќи ги инаетот и желбата. Неговата ситноумост во колонијалните претензии всушност и доаѓа од желбата да биде признаен, но не и реализиран како колонизатор. За последново е премногу мрзелив: доволна утеха му е испросеното „добрососедство“ кое успеал да го дефинира според сегашните односи на моќ.

Станимир Панајотов, Окно, 04.07.20.

нема
18.11 14:12
За „монархофашистичкиот режим“

Загрижени сме што нашите окупатори, кои се ставија во служба на Хитлер, беа наречени „фашисти“. Но, ве потсетувам дека до ’89 година доминантно мислење во нашата земја беше дека тој режим е „монархофашистички“, и многу историчари во нашата земја сè уште го нарекуваат така. / Така, бугарската историска реконструкција, чија цел е да ја убеди публиката за тоа колку сме големи, повторно нè прави играчка во рацете на другите, нè прави посиромашни, изолирани. Затоа што нациите успеваат кога гледаат напред, а не на она што неповратно го изгубија.

Ивајло Дичев, А1,on.mk, 17.11.20.

нема
17.11 12:18
Дијагнозата е „Голема Бугарија“

Бугарите имаат колективен имунитет на еден вирус повеќе од сто години. За него не е потребна вакцина. Отпорноста е вродена со мајчино млеко. Дијагнозата е „Голема Бугарија,“ а заразата е пренесена од Сан Стефано од 1878 година. Таа пандемија во мутирани форми трае до ден денешен и ќе трае уште долго оти е неодживеан и неостварен сон кој останал нацртан само на географските карти и во меморијата на нашите мили комшии и браќа одржувана со митови и пропаганди рамно 142 години.

Вирусот е појавен на трети март 1878 година во селото Сан Стефано, или Јешил ќој, денес модерен кварт на Истанбул на оддалеченост од десетина километри од центарот на градот каде е склучен мировниот договор меѓу Русија и Османлиското царство по руско – турската војна. Во таа, скроена на маса Голема Бугарија, се корените на вирусот кој не може да се излечи бидејќи на Берлинскиот конгрес, по неполни три месеци од март до јуни – јули е избришана на ист начин како и што е нацртана картата.

Ерол Ризаов, Дојче Веле, 04.11.20.

нема
10.11 21:29
Бизнис и претприемништво во Холандија не се учи во гимназија

Во Македонија може да завршите гимназиско образование, и тоа општествено-хуманистичко или јазично-уметничко подрачје, а воопшто да не учите латински. За да го избегнете латинскиот, едноставно ќе ја изберете комбинацијата од предмети во којашто нема латински. Но, ако не ви се учи бизнис и претприемништво, немате избор! Ќе мора да си учите, без оглед на тоа дали сте избрале општествено-хуманистичко, јазично-уметничко или природно-математичко подрачје! Некој „умен“ оценил дека латински јазик треба да учат само некои, а дека бизнис и претприемништво мора да учат сите.

Во Холандија е поинаку. Едно школо во својот назив не може да го содржи зборот “гимназија” ако во него не се учи не само латински, туку и старогрчки јазик. Латинскиот и старогрчкиот во гимназиите во Холандија се изучуваат три години и тоа со многу солиден неделен фонд. Бизнис и претприемништво во Холандија не се учи во гимназија.

Светлана Кочовска Стевовиќ, Фејсбук, 29.10.20.

нема
05.11 10:44
Се казнуваат само оние кои не трошат пари по кафани?

Над 80% од луѓето на Широк сокак вчера носеа маски при движење на отворено. А во исто време кафичите преполни, растојанието меѓу масите е исто како и пред пандемијата, и како со некоја магија таму да не фаќа вирусот, немаше ниту еден со маска (нормално, како ќе го пијат кафето преку маска). Повеќе од очигледно беше дека сите тие луѓе кои седат на иста маса не доаѓаат од исто домаќинство.

Во исто време, на десетина метри од кафичиве, полицијата казнува пешаци кои се движат на отворено без маски, а за овие настеганите в кафич нема никаков проблем. За мене ваквите мерки немаат никаква смисла.

Разбирам дека државата нема пари да ги покрие трошоците за угостителските објекти да не работат за време на пандемијата, но може да се спроведат други мерки. Како за почеток може да се регулира обезбедувањето на доволно растојание помеѓу масите, да се дозволува само луѓе од исто домаќинство на маса и слично.

Зашто вака, како што се сега поставени мерките, изгледа дека се казнуваат само оние кои не трошат пари по кафани.

Биљана Гинова, Фејсбук, 28.10.20.

нема
02.11 10:25
Друже Заев, кога ќе дојде СДСМ на власт?

Прашање на неделата, а можеби и на годината, поставено од Катерина Велковска: „ДРУЖЕ ЗАЕВ, КОГА ЌЕ ДОЈДЕ СДСМ НА ВЛАСТ?“

Верувам разбирате, иронијата се однесува на ангажирањето „експерти“, во последниов период новинари, за советници во Владата и во министерствата.

Јас би додал: „Друже Заев, не излегувавме на протести и на митинзи, па ни на гласање, за да дојде ова. Следниот пат тие од Алфа, Канал 5, Телма и МТВ нека протестираат за вас“.

Миодраг Мишолиќ, Фејсбук, 30.10.20.

нема
30.10 14:57
Што време дојде

Што време дојде.

Пријател без маска да е непријател.

Александар Дојранлиев, Фејсбук, 21.10.20.

нема
28.10 09:50
Медиумската писменост не се учи во школо

Реакциите на лажната вест (демантирана е) дека Амди Бајрам ќе биде погребан во Алејата на великаните, на најеклатантен начин го покажува главниот проблем кај медиумската писменост. Реагираат паметни луѓе, дури и искусни новинари, кои сигурно се медиумски писмени. Но, без оглед колку си медиумски писмен, секогаш може да подлегнеш на лажна вест, доколку ја немаш вистинската информација. Ми се случило и мене.

Затоа велам: медиумска писменост не се учи во школо (иако може децата да бидат запознаени со некои основи), ниту со постојано повторување на тој термин, туку со КВАЛИТЕТНИ МЕДИУМИ.

Читателот, гледачот, слушателот, треба да биде медиумски писмен толку колку што е потребно да ги избере професионалните медиуми од кои ќе се информира. А тие се должните да проверуваат и да даваат точни инфромации. Тоа вклучува поправки и извинувања, бидејќи никој не е непогрешлив; но има разлика дали грешка е намерна и свесно направена за да ја збуни и дезинформира јавноста, или е ненамерна.

Миодраг Мишолиќ, Фејсбук, 25.10.20.

нема
25.10 17:57
Одисеа Илијада

Он ќе Одисеа да свари кафе Илијада станам?

Марко Дамевски, Фејсбук, 11.10.20.

нема
22.10 13:34
Бескрајна партиска држава

Следната недела нов конкурс за вработување на 800 административци од кои 640 ќе бидат Албанци.

„Сега ни е полесно. Првиот вицепремиер е од редовите на ДУИ, Артан Груби, министерот за финансии е наш, Фатмир Бесими. Ќе има повеќе вакви конкурси за постигнување соодветната застапеност, најавуваат од ДУИ, објавувајќи ги овие долгоочекувани информации од јавноста, особено од младите кои штотуку дипломирале“, изјавил изворот од ДУИ за Лајм.

Тоа е логиката во МК, се делиме на ваши и наши, и ДУИ таа поделба ја има издигнато до врвен стадиум. А Заев продолжува да повторува како папагал „Едно општество за сите“, ама реалноста е дека постои општество само за партиските, без разлика од која етничка заедница.

Во меѓувреме, кога директорот на ДПИ Пауновски ќе побара вработување на дополнителни 20 инспектори во услови на корона, Бесими ќе му каже дека нема пари и морало да се штеди.

Само за потсетување, од Министерството за политички систем, она што го измислија за ДУИ и кое го води Груби, на работа одат само 3% од вработените, а 8.9 милиони евра е буџетот на институцијата, од кој највеќе се трошат за плати.

Во таа смисла, Македонија денес не е ништо помалку партиска држава, држава заробена од партиите, отколку што беше под режимот на Груевски.

Ивор Мицковски, Фејсбук, 20.10.20.

нема
20.10 11:42
За живот без вируси вака треба да се напраи

Секој дома на излезна врата треба да има термална камера поврзана дирек со команден центар.

Ако прочита инструменто температура, вратата да не се отклучуе.

Така улиците ќе бидат ковид фри.

Иам и други многу јаки идеи.

На пример, ако прочита скенерот дека лицето идело на митинзи на вмро, вратата остануе заклучена.

Живот без вируси.

Лазар Попов, Фејсбук, 09.10.20.

нема
19.10 18:27
Најефикасната мерка за да се носат маски на отворено

Најефикасна мерка за да се носат маски на отворено е да се зголеми интензитетот на загадувањето во Скопје.

Не се сомневам дека таа „мерка“ ревносно ќе се спроведува цела зима.

Милан Дамјаноски, Фејсбук, 16.10.20.

нема
16.10 12:58
Знаат ли бугарските политичари како се градеа мостовите во ЕУ меѓу соседните народи?

Замислете си што ќе стане од Балканот кога и другите соседни народи би се однесувале кон Македонија по примерот на Бугарија? Веднаш би се нашле пред нови Балкански војни! Ако сте Македонци, можете ли да поверувате дека имате сродност со Бугарите? Со тие кои безмилосно ја ползуваат неволјата за да ве уценат? Се однесуваат ли така пријателски народи едни кон други? Ќе си посакате ли таков сосед, кога би се доселиле во нова средина? Знаат ли бугарските политичари како се градеа мостовите во ЕУ меѓу соседните народи? Да почнеа Аденауер и Де Гол со уцени и блокади, никогаш немаше да дојде до прочуеното француско-германско пријателство. Да не беше визијата и личното достоинство на Вили Брант, немаше да се отвори патот на кој две децении подоцна паднаа сите ѕидови помеѓу Истокот и Западот!

Кица Колбе, Дојче Веле / Окно, 12.10.20.

нема
15.10 08:29

Препорачуваме

Блаже и Доста

Ангелот на љубовта на своите невидливи бели крилја лесно долета и до измеќарите во оваа манастирска пустелија.

Не може да влезеш, сите граници ги помина!

„Ладно ми е“ - се жали парното. „Нормално дека ти е ладно, толку си слабо што ребрата ти се бројат.“

Мирослав Грчев

Југословенскиот социјализам е најнапредното, најправедното и најдемократското општество во историјата на човештвото.

Трир за фон Трир

Култниот и контроверзен дански режисер, Ларс фон Трир, зборува за своето детство, за стравовите, за домот, за филмот, за Бергман и Тарковски, за клапнатиот цвет... Разговорот го води Стиг Бјоркман.

ОкоБоли главаВицФото