Боли глава

Ајвантурист

Ајвантурист - турист кој, каде и да оди на одмор, се однесува како стока.

Милан Дамјаноски, Фејсбук, 30.08.20.

нема
30.08 12:38
Да не се лажеме, луѓе, земјава е во очајна состојба!

Се восхитуваме на фотошопираните и филтрирани фотки од убавините на Македонија.

Да, убава е, прекрасна е оваа земја и има безрој чуда на толку мал простор собрани. Но просторот кој води до нив е како пеколна отсечка.

Што гледаме по патиштата ова лето? Бескрајни депонии, искасапени шуми, обраснати патеки, затнати чешми, уништена инфраструктура, распаднати стари историски градби, испокршени патокази и инфо табли...

На пример само по патот кој води до двата најскапоцени бисери на средновековната уметност, водочкиот и вељушкиот манастир морате да поминете низ сцени од апокалипсата.

Раскопани патишта, километри депонии и речно корито кое наместо вода е полно со пластика и стар мебел.

Да не се лажеме луѓе, земјава е во очајна состојба!

Ирена Ристиќ, Фејсбук, 27.08.20.

нема
27.08 18:02
Барем еден уметник во државата има плата

Барем еден уметник во државата има плата. Среќа заменик министер е, па не му е гајле како останатите 3000 и кусур преживуваат.

Всушност, не знае човек за што воопшто земал плата цели три години и кои се неговите обврски во време кога нема министер, ама тоа сигурно не значи дека не треба да се презема одговорност и да држиш во заложништво цела култура заради твојата недораснатост, незаинтересираност и неодговорност кон функцијата која ја ти е доделена.

Опомената за тужба од синдикатите денеска истекува. Од утре следи тужба. Но, тоа не е процес кој ќе заврши за два дена, а на вработените им е потребна плата за да има со што да живеат.

И бидејќи никој во тоа министерство не ги удостојува ниту директорите, ниту синдикатите со одговор, а заради заштита од разни шпекулации, ги замолувам новинарите да ни помогнат и да стапат во контакт со некој службите на министерство, заменик, државни советници, не знам-што знам-некој, и официјално и отворено да кажат зошто е закочен целиот процес, кога ќе се откочи, кога вработените ќе добијат плата, дали чувствуваат некаква одговорност, зошто не ги процесуираат платите додека се чека новата министерка за да се заштеди на време и да не мора да се чека дополнително отпосле, како си поминаа по одмори, на што ја потрошија јулската плата...

Сања Арсовска, Фејсбук, 25.08.20.

нема
25.08 13:11
Друже Заев, дали ќе го надминеш Тито?

Друже Заев, досега те знаеме како храбар херој и визионер, веќе ги надмина и Киро и Бранко и Љубчо, но дали ќе го надминеш Тито т.е дали ќе те паметиме по период од нашите животи кога народот видел убав богат живот, ера по која ќе се тагува и ќе се евоцираат спомени, како што и ден денес се прави по времето на Тито, тоа зависи од овие 4 години што се пред нас.

Треба да ги кренеш дупло платите, да отвориш 100 000 скапо платени работни места, да донесеш 10-20 мега инвестиции, да не внесеш во ЕУ, земјава да личи на Словенија, тоа е пред тебе сега планината која треба да ја искачиш, бос по трње со тегови на рамењата, ама не се влегува лесно во читанките, не е тоа алманах во Коце Металец.

Саше Ивановски, Мактел, 20.08.20.

нема
21.08 13:08
Македонската култура

Ако македонската култура ни сега нема да умее да го искористи овој миг и оваа министерка, тогаш навистина ресорот треба да се укине!

Златко Теодосиевски, Окно, 20.08.20.

нема
20.08 15:02
Наведнете глава и молчете

Фатмир Бесими е добар економист. Има докторат од Британија, има работено во Народна Банка, уште пред да влезе во политика. Без дилема, многу поквалитетен од Нина.

Но тоа не е битно. Битно е дека државните финансии ги препуштате на ДУИ.

ДУИ, кои откако ги сменија униформите за одела, гледаат само како да лапнат што е можно повеќе тендери, како да стават на државен платен список што е можно повеќе свои членови (по можност и да седат дома), како да поделат што е можно повеќе субвенции на свои гласачи, како да изградат што е можно повеќе дивоградби за своите бизниси.

Во најголемата економска криза во поновата историја, кога илјадници луѓе остануваат без работа, кога многу мали фирми се на раб на затворање, кога економската активност паѓа повеќе од 10%.

Затоа, ве молам, немојте да зборувате за тоа како економијата ви била важна, како ќе сте се фокусирале на неа, како ќе сте обезбедиле економски развој. Наведнете глава и молчете, јасно ни е дека ве натерале да капитулирате.

Бранимир Јовановиќ, Фејсбук, 19.08.20.

нема
19.08 18:11
Се договориле дека само чесни кадри

Чесните кадри ги договарал Артан Груби.

Не бе, деца. Беше незамисливо за реалната политика, државноста, историјата и еволуцијата да добие вмро шанса да одлучува за што и да е у Македонија.

Затоа гласав за вас.

За да влезам у поле на замисливо.

Ме замисливте, ете, да ви кажам.

Играта со аАлбанец премиер, полугите на преговарање, цртачите на црвените линии, све беше евтино и проѕирно.
Али, да кажете дека сте се договориле само чесни кадри дрн дрн, чесни кадри од есдеес и дуи, contradictio in adjecto, if there ever was one, онака, високо на листата, и тоа да го промовира Груби, па тоа повикува на развој на нов репертоар пцовки.

Но, не е ни тоа најстрашно.

Најстрашно е што се разоткривате дека немате појма шо сакате да направите од Македонија.

Чесни кадри.

Артан Груби.

Шта пију пичке.

Ко је срао ван рупе.

Ма идете јебите се!

Лазар Попов, Фејсбук, 17.08.20.

нема
18.08 15:12
Виндс оф чејнџ

Лукашенко синоќа на свој митинг, посетен од илјада и нешто, кога стотиците илјади минсчани излегоа на мирни протести да бараат негова оставка:

- Сакам да се обратам на тие кои денес се загубени. Сакам да ги прашам што сакате? Сакате слобода? Кажете каква. Сакате промени? Какви? Какви, што ќе менуваме. Сакате реформи? Кажете какви! Утре почнуваме.

Диктатор прв, 26 години на власт. Диктатор втор, 20 години на власт. Европа, 21 век. Доста е.

Нека им ја пушти некој Виндс оф чејнџ на Скорпионс, стара германска рок група многу популарна во Русија, до ден денес оддржуваат концерти таму. И Путин и Лукашенко добро ја знаат таа песна, музичи барјак на падот на Берлинскиот ѕид и колапсот на Советскиот Сојуз, чии испрдоци се токму самите тие.

Борис Камчев, Фејсбук, 17.08.20.

нема
17.08 13:56
За Нина и Еуростандард

Не знам дали Министерката за финансии, Нина Ангеловска, знаеле дека банката ќе оди во стечај кога ги повлекла парите. Не имплицирам дека знаела, си има државни органи кои треба да утврдат дали е така.

Но, доколку знаела, не смеела да го направи тоа. Не само таа, туку било кој друг државен функционер. Тоа е искористување на службената положба за остварување на личен интерес, што е дефиниција за корупција.

Бранимир Јовановиќ, Фејсбук, 15.08.20.

нема
16.08 16:23
Титова Југославија беше врвот на цивилизацијата на тие несреќни народи

За човек кој ги поминал двата система, системот во кој Тито со својот авторитет ја држеш државата на еден куп и системот на капиталистичкиот распад на Југославија, не може да се рече дека е југоносталгичен. Сите цивилизации, кога се на својот врв, паѓаат, се претвораат во прав и веќе ги нема, ги наследува нешто друго.

Титова Југославија беше врвот на цивилизацијата на тие несреќни народи и сметам дека никогаш веќе во својата историја тој простор нема да биде на тоа ниво, со тој углед, со таа сила, со тие социјални ситуации, во кои беа бесплатни школувањето, болниците, летувалиштата, кога цутеше уметноста...

Лордан Зафрановиќ, филмски режисер; Дневни аваз, 01.02.15.

нема
14.08 17:37
Просто неверојатно колкава омраза има кон Шекеринска

Просто неверојатно колкава омраза има кон Шекеринска, во сите партии, па и во нејзината. Не знам какви нерви треба да имаш за да го издржиш тој притисок речиси три децении од сите страни. Неважно дали се согласувате со нејзините ставови или дали не ја сакате како личност, Шекеринска е врвен политичар, не само по балкански стандарди. Нешто што оваа мизогина средина никогаш нема да ѝ го прости.

Тања Милевска, Фејсбук, 10.08.20.

нема
12.08 11:20
Уште колку пенали ќе му наместите?

За да кажеш дали е нешто убаво или грдо, вкусно или гадно, безобразно или пристојно, треба да имаш некои стандарди, претходно изградени врз некакви критериуми за споредба.

Затоа, да си крајно шокиран и да паѓаш у апокалиптични трансови ради пцуењето на ФБ на драпасиев и да збориш дека он го нарушил, замисли, НИВОТО на јавната комуникација, покрај вакви политичари и политичка култура, треба да си или хомосеминариус од невладина или полтрон што чека нешто од партија.

Чудно е шо се ЧУДИТЕ како тоа пали кај луѓето. На сите ни се КЕЊА од пристојност и глумење нормала (меѓуостало), а Драпасиев тоа МНОГУ добро го знае и го ИСКОРИСТУВА. Уште колку пенали ќе му наместите?

Тоа му е најмалиот проблем на професорот - производ на имбецилноста на сите политички елити досеа.

Стефан Ристиќ, Фејсбук, 10.08.20.

нема
10.08 11:49
Кој нема да полуди, ќе раскажува

Кој нема да полуди, ќе раскажува.

Добро, и другите ќе раскажуваат, ама малку неповрзано.

Сања Михајловиќ - Костадиновска, Фејсбук, 04.08.20.

нема
07.08 08:04
Цркви и библиотеки

Во Македонија има вкупно 79 библиотеки (од сите видови - стручни, универзитетски, факултетски...).

Во Скопската епархија (не во цела Македонија) има 94 цркви и 24 манастири.

Мирјана Најчевска, Фејсбук, 04.08.20.

нема
04.08 14:37

Препорачуваме

Блаже и Доста

Ангелот на љубовта на своите невидливи бели крилја лесно долета и до измеќарите во оваа манастирска пустелија.

Не може да влезеш, сите граници ги помина!

„Ладно ми е“ - се жали парното. „Нормално дека ти е ладно, толку си слабо што ребрата ти се бројат.“

Мирослав Грчев

Југословенскиот социјализам е најнапредното, најправедното и најдемократското општество во историјата на човештвото.

Трир за фон Трир

Култниот и контроверзен дански режисер, Ларс фон Трир, зборува за своето детство, за стравовите, за домот, за филмот, за Бергман и Тарковски, за клапнатиот цвет... Разговорот го води Стиг Бјоркман.

ОкоБоли главаВицФото