Мотивите на Годар: огледала, плакати, книги и списанија

14.09.22 01:33

Вчера почина еден од најпровокативните современи филмски режисери, Жан Лик Годар (1930-2022). Од четири негови рани филмови снимени во првата половина на шеесеттите, избравме 24 фотографии со неговите чести кинематографски мотиви: огледала, плакати, книги и списанија. Ова се насловите на филмовите од кои ги земавме фотографиите, од секој филм по шест: À Bout De Souffle (До последниот здив“, 1960), Bande à part („Група аутсајдери“, 1964), Le Petit Soldat („Малиот војник“, 1963), Une Femme Mariée („Мажена жена“, 1964).

 

Слични содржини

Живот / Филм / Историја
Стрип / Култура / Уметност / Око
Уметност / Око

ОкоБоли главаВицФото