„Ќе дојдеме полека и до правда за Грција, но и до правда за Македонија!“

29.11.2023 09:11

Во право е Кирјакос Мицотакис и кога вели дека поставувањето на таканаречените „Елгинови“ столбови во Британскиот музеј е како да го пресечете лицето на Мона Лиза на два дела.

Има уште подобар пример кој што можел да го искористи грчкиот премиер. Поставувањето на таканаречените „Елгинови“ столбови во Британскиот музеј е како насилно да преименувате една земја во „Северна…“ против волјата на нејзиниот народ.

На „Елгиновите“ столбови местото им е во Атина, во прекрасниот Музеј на Акропол, исто како што нашето име е Република Македонија!

Ќе дојдеме полека и до правда за Грција, но и до правда за Македонија!

Ивица Боцевски, на веста дека Велика Британија не сака на Грција да ѝ ги врати скулптурите кои Британците во 19 век ги отклесале од фасадата на древниот грчки Партенон на ридот Акропол во Атина; Фејсбук, 27.11.23.

 

ОкоБоли главаВицФото