„Простор” - изложба на романскиот уметник Владимир Паун – Врапциу

06.02.2024 11:28
 „Простор” - изложба на романскиот уметник Владимир Паун – Врапциу

Вечерва, 6 фрвруари, во 19 часот, во галеријата „Остен” во Скопје, ќе биде отворена самостојна изложба на романскиот уметник Владимир Паун – Врапциу со наслов „Простор”. На отворањето најавено е обраќање на амбасадорката на Романија, Моника Аксинте.

„Простор”, како што наведуваат од галеријата, претставува проект во развој кој постојано добива нови форми и димензии, како што всушност се случува и во просторот околу нас, еден постојан, неограничен развој. Со истата изложба, Врапциу има гостувано во галеријата „Сафира и Вентура” (Saphira&Ventura Gallery) во Њујорк од 01 до10 март 2022 година.

„Но, „Простор” е повеќе од едноставно истражување на космичките мистерии; тоа е храбар напор да се соочиме со егзистенцијалните стравови што ја зафаќаат нашата колективна свест. Среде глобалната пандемија и безбројните грижи што ја придружуваат, оваа изложба се појавува како фројдовска катарза, терапевтско патување низ уметноста за да се помириме со нашите најдлабоки стравови. Овде, среде курираните форми, лежи доказ за издржливоста, потсетник дека и покрај неизвесноста, уметноста служи како светилник на утеха и исцелување. Бидејќи во прегратката на креативноста, наоѓаме не само светилиште, туку и сила да ги надминеме неволјите. Добредојдовте во „Простор”, каде уметноста станува сад за патување навнатре, кон разбирање, прифаќање и на крајот ослободување”, стои во текстот за изложбата на романскиот уметник Врапциу.

Кустососот и музеолог Александру Ангел од Романија вели дека во просторот дефиниран од Врапциу, парадоксално ја претставува – слободата, која постои и покрај клаустрофобичната форма на живеалиштата на луѓето.

„Импресивната количина на дела не му дозволува на уметникот да биде педантен или стабилен во групирањето или реконфигурирањето. Тој не преговара за идејата што доминира со него и не верува во еластичноста на емоциите. Како борец од прва линија, тој го лепи знамето на својата личност на местото избрано за освојување. Затоа неговата визија е полна со искреност, со јасен вкус”, пишува универзитетскиот предавач д-р Јон Ангел.

Владимир Паун-Врапциу е современ романски уметник, кој завршува средно уметничко училиште во Бузау со фокус на декорацијата од 1991 до 1995 година. Дипломира архитектура и урбанизам на Факултетот за архитектура и урбанизам во Букурешт меѓу 1996 и 2003 година. Воден од страста за уметничко истражување, дополнително завршува магистерски студии по уметност на Националниот универзитет за уметност во Букурешт од 2019 до 2021 година.

Како успешен уметник, се здобива со меѓународно признание. Со гордост го претставува галеријата „Сонија Монти” во Париз, Франција, означувајќи го неговото присуство на европската уметничка сцена. Дополнително, поврзан е со галеријата „Сафира и Вентура” во Њујорк, САД, каде го покажува глобалниот досег на неговото уметничко влијание. Активен член е на различни ценети организации, вклучувајќи го Редот на архитекти во Романија, Унијата на архитекти од Романија и Унијата на визуелни уметници во Романија.

Признанијата на уметникот ја вклучуваат престижната „Награда Остен” на Остен биеналето на цртеж во Скопје, Северна Македонија, во 2020 година. „Награда за најдобар уметник” од Биеналето во Фиренца и WAVA (Светска асоцијација за визуелни уметности) и „Награда на жирито” на Биеналето во Фиренца.

Покрај неговите достигнувања во светот на уметноста, има успешна кариера во архитектурата, и особено е познат по неговата експертиза во минимализмот. Во 2002/2003 година, тој се појавува како победник на архитектонски натпревар организиран од Фондацијата OAT FARM, спонзориран од принцот Чарлс, кој е претседател на жирито.

Извор:https://www.osten.mk