„Фенси“ велосипедисти (1901)

15.06.2013 10:41
„Фенси“ велосипедисти (1901)

Кога денес ќе стане збор за возење велосипед, на многумина прво им паѓа на памет дека оној кој вози е облечен спортски, опуштено, неформално.

Серијата фотографии „Fancy cycling“ ни прикажува сосема спротивна слика од почетокот на XX век: велосипедисти кои се „дотерани“ речиси како за секоја друга свечена прилика. Иако понекогаш може да се забележи слична глетка и во нашата современост, тоа речиси секогаш се восприема како нешто невообичаено.

Подолу може да ги погледнете фотографиите од „фенси“ велосипедистите од 1901 година.

Извор: retronaut.com

ОкоБоли главаВицФото