Хибридни суштества извајани во порцелански фигурички

08.04.22 16:15

Чудни хибридни телца, необична облека и безброј неземски детали ја сочинуваат трупата порцелански фигурички на уметницата Софи Вудроу. Таа го ваја деликатниот, бел материјал во ликови кои ја замаглуваат границата помеѓу природата и културата: бик обвиткан во џиновски панделки, лице кое се појавува од облак, и повеќе глави никнати од еден врат. Телесните карактеристики се вешто слеани со костимите и додатоците.

Извор: This Is Colossal

Слични содржини

Уметност / Око
Графички Дизајн / Книжевност / Уметност / Око

ОкоБоли главаВицФото