Боли глава

За Пендаровски

Од една страна, со своите либерални, избалансирани, темелно демократски ставови, со своето лично учество во македонската демократска хронологија и одличното разбирање на државата како административно-бирократски апарат (тој е нејзин, врвен, производ), Пендаровски е неверојатно збогатување за политичкиот амбиент во Македонија… Брррр, понекогаш, уште се будам среде ноќ, облеан во студена пот, со кошмарната помисла дека, теоретски, можеше да се случи и г-ѓа Гордана Силјановска-Давкова со својата минатовековна, идеолошки и политички збркана визија за светот, да ни станеше претседател(ка) на државата!

Но, од друга страна, оваа пролиферација на јавно искажани ставови и мислења на Пендаровски за широк опсег на теми во општеството неминовно го прави „подвижна мета“ за основана и неоснована критика, бидејќи од еден претседател на држава се очекува поголема воздржаност и „функционална“ резервираност за теми за кои тој, според Уставот и според демократската практика, би требало да е „последната адреса“ за баланс, за политичка евхаристика и национална соборност, за демократска медијација. 

Сашо Орданоски, Цивил Медиа, 16.12.19.

нема
16.12 13:07
Патолошка е бугарскава посесивност

Патолошка е бугарскава посесивност.

Не сме Бугари, Македонци сме и зборуваме на македонски јазик.

Да беше ова љубовна врска, судски ќе им се забранеше да ни се приближуваат на растојание помало од 100 метри.

Ѓоко Здравески, Фејсбук, 13.12.19.

нема
13.12 12:34
Никогаш немало толку малограѓани на власт!

Ни ДУИ, ни СДСМ, ни ВМРО претходно, не го сакаат модернизмот (вклучително брутализмот), тие го обожаваат псевдокласицизмот, псевдобарокот и стиропорот. Никогаш немало толку малограѓани на власт!

Владимир Милчин, Фејсбук, 09.12.19.

нема
11.12 18:25
Неверојатно: и во историски рекордниот буџет нема пари за борба против загадувањето!

Просто е неверојатно како во екот на глобалната кампања за климатските промени ние уште имаме министерство за екологија, кое служи само за меѓупартиски раскусурувања.

Проблемот на загадувањето не се решава преку врски и местења, не се решава ниту преку објавување „бомби“, ниту рекети и подмитувања, а најмалку со давање чудни „маркички“ за изградба на уште почудни згради. И затоа не се решава.

Неверојатно е дека и во историски рекордниот буџет на Република Северна Македонија нема никакви поместувања во однос на заштитата од загадувањето…

Ѕвездан Георгиевски, Призма, 09.12.19.

нема
10.12 14:03
Да не остане само една затантена провинција без младост и без радост

Треба сега, веднаш, да се запрашаме: кој утре ќе ја продолжи нашата култура, нашата наука, во чии раце ќе паднат идните ученици, студенти, читатели, слушатели, пациенти, во чии раце ќе ја оставиме државата?

Бидејќи оваа наша Македонија, и покрај сета своја чудесност, сепак не е она, познато од сказните, неисцрпно кесе со златници, од кое колку и да земате тоа толку и се полни, сегашните два милиони жители можат многу бргу да се развеат низ светот и на овие простори да остане само една затантена провинција без младост и без радост, која ќе живурка од туѓа милостина.

Јас, за жал, не можам да понудам лесно решение за овие проблеми. Но само ја чувствувам одговорноста, и би сакал и вие да ја почувствувате. И тоа да нè поттикне да ги ставиме настрана ситните политички надмудрувања кои, во отсуство на каква и да е идеологија, се претворија во чиста борба за власт, а преу неа - за извори на заработка. И - да ја насочиме сета енергија (онолку колку што од неа ни останало) за решавање на вистинските прашања.

Мислите ли дека на свети Климент му било полесно кога пристигнал тука, кога се завртел наоколу и видел каква немаштија и незнаење го опкружуваат? Па сепак запнал и нешто направил - нешто што траело и опстојувало до денес како писменост, како традиција, како култура, како континуитет на духот. Ние немаме право тоа неразумно и расипикуќнички да го растуриме.

Нека ни е среќен празникот.

Влада Урошевиќ, при доделувањето на наградите „Св. Климент Охридски“, 08.12.19.

нема
09.12 11:52
Flat earth society

Кога ќе ве викнат на соочување со кандидат кој тврди дека антифашизмот е српска „измишљотина“, тоа е отприлика исто ко да ве викнат со екипата од flat earth society да расправате за географија.

Катарина Пејовиќ, левичарска кандидатка за претседателка на Хрватска; Фејсбук, 06.12.19.

нема
06.12 17:04
Дали феминизмот ја уби женственоста во жените?

Прашува Дејан Андоновиќ, новинар: Дали феминизмот ја уби женственоста во жените?

Бужаровска: Што, според Вас, значи женственост? Кикотење, срамежливост, кроткост, страв од став, кревкост, предимство на физичка убавина, нељубопитност, закопување на умот? Страдање и издржливост, што би рекла Дебора Леви, „весело страдање“, социјална халуцинација од која многу жени полуделе? Ако е тоа женственост – тогаш да. Феминизмот го убива сето тоа.

Румена Бужаровска, Слободен печат, 04.12.19.

нема
05.12 12:03
Ви се восхитувам на сите на кои надворот не им влезе внатре

Ви се восхитувам на сите на кои надворот не им влезе внатре. Кои беа непорозни и си ја одржаа внатрешната среќа.

Милиана Ленак, Фејсбук, 11.03.19.

нема
03.12 17:51
Е Антонио, Антонио… Отсекогаш си бил фејкер.

Е Антонио, Антонио… Отсекогаш си бил фејкер. Цел живот си се занимавал со местенки….Кога ќе ми текне на јавно презентираниот разговор во кој Јанкуловска се чуди дека си предлагал некому да му се подметнат лажни лични карти со што си можел да го наместиш во затвор, се згрозувам од грозоморноста на твоите нарачки… Да не споменувам поигрување со човечки судбини да нарачуваш лустрација за судија… Очигледно е дека барањето за автентично толкување Ве извади од памет, па почнавте со приказните… во Ваш стил… без грам морал и чесност… Прво, Бошков не ми е братучед, туку сват, кој ништо од својата кариера, образование или имот не ми должи мене. Ниту сум го магистрирала, ниту сум го докторирала, ниту сум го вработила. Човекот е постар од мене… Второ, не знам што работел во СЈО, ниту колкав е неговиот придонес. Мојот став кон него е еднаков како кон сите останати во иста или слична положба. Никогаш не би бранела роднина, ако направил нешто незаконско. Тоа можеш да го видиш од примерот со Трајко Вељановски. Со него, имам крвна роднинска врска, за разлика од Перо Бошков, со кој немам ни капка крв заедничка. Но роднинството со некој не ме спречува да осудам се што е зло и нечовечко, како на пример 27 април, кој ти го помина во кабинетот на Трајко. Што си правел таму, ти знаеш...

Рената Дескоска, министерка за правда, на Фејсбук му одговара на пратеникот Антонијо Милошоски дека наводно поради нејзината роднинска врска со извесен Перо Бошков кој работел во СЈО, тој зел бонуси; 01.12.19.

нема
02.12 13:32
Нема надеж да ја почнеме европеизацијата однатре

Се надевавме дека СЈО ќе биде моторот на европеизацијата на Македонија. Нè излажаа. Аферата „Рекет“ и она што следеше по неа дефинитивно ги урнаа сите надежи дека актуелната власт е посветена на европска Македонија и на слоганот „Нема правда, нема мир!“ Тој слоган подразбираше и казнување на криминалците од бившата, но и од сегашната власт, но и социјална правда.

Најголемата партија во владејачката коалиција претендира дека е социјалдемократска! Всушност, сите големи партии кај нас работат во корист на олигарсите. И не го кријат тоа. Анѓушев е вицепремиер во актуелната влада. Нема надеж да ја почнеме европеизацијата однатре.

Владимир Милчин, во интервју за Фактор, 27.11.19.

нема
29.11 12:23
Причина за укинување на прогресивниот данок не се послабите приходи

Го слушам премиерот, а и други владини претставници, како растот на приходите од данокот на личен доход не бил поради прогресивниот данок, туку поради растот на вработеноста и на платите.

Не, ова не е точно. Тоа се гледа дури и од анализата на Министерството за финансии, каде се вели (стр. 16):
„Вкупно, износот на остварени приходи само од прогресивната и повисока стапка на личен доход (со анулиран ефект од пораст на плати и вработувања) за првите 6 месеци од 2019 е 12.7 милиони евра.“

Во ситуација кога вкупниот раст на приходите од тој данок во првите 6 месеци е 19.5 милиони евра, тоа значи дека 2/3 од растот е поради прогресивниот данок, а само 1/3 поради други фактори, како нови вработувања, раст на плати, подобрена наплата на даноци, намалена сива економија и сл.

Исто, ако овие 12.7 милиони евра за 6 месеци се трансформираат на годишно ниво, тоа е еднакво на 25.4 милиони евра, што всушност и беше очекувањето.
Не, причините за укинувањето на прогресивниот данок не можат никако да лежат во послабите приходи.

Бранимир Јовановиќ, Фејсбук, 21.11.19.

нема
27.11 18:49
Кога стадионот се вика „Тоше Проески“...

Кога стадионот се вика „Тоше Проески“, нормално дека навивачите ќе одат у театар.

Ѕвездан Георгиевски, Фејсбук, 25.11.19.

нема
26.11 18:36
Артан Груби силеџијата

Артан Груби ги водеше навивачите во тепачката кај Кале, беше таму со своите сопартијци за кршењето на објектот за црква-музеј на Кале, се поздравуваше со пратениците на ДПМНЕ додека го кршеа Собранието и го тепаа неговиот политички противник Села, сега ги организирал Шверцерите да влезат во МНТ каде уште еднаш ги искажале своите "де(кон)структивни" вештини.

Не можеме веќе да збориме за случајност, туку за негово принципиелно сфаќање на политиката како чин на рушење. Одговорност, сепак, си носи првенствено Ахмети, тоа е веќе апсолвирано.

Милан Дамјаноски, Фејсбук, 25.11.19.

нема
25.11 17:47
Нула привилегии за функционерите

Скандалозно е да имате такви бонуси, па не знам каква работа да вршите во општеството. Скандалозно е да имате бонуси кои произлегуваат од буџетот на една земја во која има луѓе кои гладуваат.

Ваков скандал и доделување енормни суми како дополнителни додатоци не се случил изминативе две децении.

Досега институциите не реагираа на нашата иницијатива за укинување на привилегиите на функционерите, иако добивме поддршка од неколку пратеници од СДСМ и од претседателот на државата Стево Пендаровски.

Некои владини мерки одат во таа насока, но сметаме дека тие се далеку од доволни. Значи, укинување не подразбира намалување, укинување нe подразбира заменување, укинување подразбира нула. Нула привилегии за функционерите.

Џабир Дерала, Цивил медиа, 25.11.19.

нема
25.11 13:29

Препорачуваме

Европа - заедница од мали автономни целини

Сето зло на нашата планета можеме да го отстраниме со обединување на поединечните демократии, а потоа и на целиот свет.

Огромна брука за САД

 „Доналд Трамп ја уништи земјата за која вети дека повторно ќе ја направи извонредна.“

Баба Рога вежба јога, и уште три други песни

Од животот на китовите, Шумскиот шаман, Кога летаат лилјаците и Баба Рога вежба јога. Илустрации: Алексеј Костовски.

Скок во иднината: патот од 1895 до 2019

И преводот треба да ни понуди можности за патување низ времето преку јазикот и неговата сеопфатност.

ОкоБоли главаВицФото