Зелени еко-апартмани кои ги зближуваат соседите

08.07.2016 11:06
Зелени еко-апартмани кои ги зближуваат соседите

Архитектонското студио „Пенда“ неодамна предложи еколошкиот проект за Индија, со своите зелени резиденции, за нивниот проект Magic Breeze, за градот Хајдерабад. Оваa резиденција од 450 000 метри квадратни е составена од 127 единици дизајнирани како голем дуплекс. Секој апартман е поделен со приватна градина која соседите треба да ја делат едни со други. Ова е еден проект полн со виталност и свежина, во кој односот на соседите и естетиката на урбаниот хоризонт претставуваат суштински аспекти на целата градба.


Извор: www.fubiz.net

 

Слични содржини

Активизам / Јавни Простори / Екологија
Јавни Простори / Екологија

ОкоБоли главаВицФото