Урбаните уметнички герила акции се начин да се сврти вниманието кон проблемите

01.02.2020 15:38
Урбаните уметнички герила акции се начин да се сврти вниманието кон проблемите

Сами ја ковавме методологијата на креативен активизам, за да ја вклучиме јавноста - рече во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, историчарот на уметност, Никола Писарев.

Човекот кој што стои зад урбаните уметнички герила акции, како ајкулите што пливаат во Вардар, споменикот на диазепамот во центарот на Скопје, на риболовот во дупките на улиците, е гостин во студиото на „Слободна ТВ“.

Никола Писарев, историчар на уметност од Центарот за современи уметност во Скопје и активист во „Утрински брифинг“ говори за герила акциите, од 2015 година, ги спроведоа тој и уште неколку активисти и уметици и за последната акција во Битола, кога осамнаа натписи на улиците од типот: „Тендерска“, „Неископана“, „Кал до колена“, „Езерска, улица на илјада езера“.

„Тоа се вистинските имиња за голем дел од улиците во градот Битола. Целта е да се алармираат надлежните и да се сврти вниманието на граѓаните на некои од проблемите во општеството“, вели Писарев.

 

Извор: Утрински брифинг

Слични содржини

Општество / Активизам / Gif / Книжевност
Општество / Активизам / Gif
Општество / Активизам / Gif

ОкоБоли главаВицФото