Џули Морстад: Пролетни лулања

16.04.2022 11:06
Пролетни лулања

Џули Морстад е наградувана американска авторка, илустраторка и уметница. Илустрирала бројни книги за деца, изложувала во галерии, „анимирала два музички спота со својот брат, исполнила купишта тетратки со цртежи и направила безброј тенџериња со супа и многу лебови“, стои во нејзината биографија. 

Џули Морстад создава илустрации за сликовници кои пренесуваат чувство на спокојство кое трае долго време. Илустрациите на пејзажот прикажуваат фигури изгубени во тивка мисла и кои уживаат во своето време сами.

 

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото