Винтиџ сликовници: Ноќ и ден (1942) од Маргарет Вајс Браун

02.09.14 12:37

Познатиот американски писател и илустратор за деца Леонард Џозеф Вајсгард, кој зад себе има повеќе од 200 книги за најмладите, на Окно го претставивме со неговите илустрации за планетарно популарната приказна „Хајди“ од Јохана Шпири.

Во оваа прилика, ги претставуваме илустрациите на Вајсгард за книгата „Ноќ и ден“ на писателката Маргарет Вајс Браун, објавена 1942 година.

Извор: www.fairyroom.ru

ОкоБоли главаВицФото